Monumenti i minatorëve të rënë (Mitrovicë)

Monumenti i minatorëve të rënë në Mitrovicë është një trashëgimi kulturore që i kushtohej minatorëve partizanë të Mitrovicës të rënë gjatë Luftës së Dytë Botërore.[1]

Kosovska Mitrovica monument.jpg

HistorikuRedakto

Monumenti i minatorëve të rënë gjatë Luftës së Dytë Botërore është ndërtuar në qytetin e Mitrovicës në vitin 1973. Është dizajnuar nga arkitekti dhe disidenti serb Bogdan Bogdanoviç.[2] Në disa burime thuhet se ky monument ose përmendore i është kushtuar traditës së gjatë të minierave në qytetin e Mitrovicës.[1]

GaleriaRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ a b Këto monumente të Jugosllavisë, duken si gërmadha nga një civilizim jashtë-tokësor (Foto), 07.12.2013 Arkivuar 9 maj 2016 tek Wayback Machine http://old.zeri.info Arkivuar 12 korrik 2016 tek Wayback Machine, 9.07.2016
  2. ^ "Interview with Bogdan Bogdanović" (PDF). Notre Europe. Marrë më 9 korrik 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)