Rajoni i Mitrovicës (serbisht: Косовскомитровачки округ, Kosovskomitrovački okrug) është njëri nga shtatë rajonet e Kosovës, i vendosur në pjesën veriore të vendit. Kryeqendra është qyteti i Mitrovicës, i cili njëherësh është edhe qyteti më i madh në rajon. Rajoni i Mitrovicës kufizohet me Rajonin e Pejës në jugperëndim, Rajonin e Prishtinës në juglindje dhe në lindje, ndërsa në pjesën veriore kufizohet me Serbinë.


Rajoni i Mitrovicës
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Kosova
Kryeqyteti Mitrovica
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,077 km2
(802 sq mi) km2
Popullsia 232,833 banorë (2011)
Dendësia 110/km2 (290/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET +1
Verore CEST +2
Kodi Postal 40000
Targa 02

Njësitë vendoreRedakto

Rajoni i Mitrovicës përfshin gjashtë komuna.

Komuna Popullsia (2011) Sipërfaqja (km2) Dendësiteti (km2) Vendbanime
Mitrovica 71,909 350 205.5
Vushtrria 69,870 344 203.1
Skënderaj 50,858 378 134.5
Mitrovica Veriore 29,460[b] 11 2,678.2
Albaniku 18,600[b] 539 34.5
Zveçani 16,650[b] 122 136.5
Zubin Potoku 14,900[b] 333 44.7
Rajoni i Mitrovicës 272,247 2,077 131.1 267

Shiko edheRedakto


ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto