Muzeu arkeologjik i Apollonisë është një muze arkeologjik që ndodhet rreth 8 kilometres (5.0 mi) në perëndim të Fierit, në Shqipëri . Muzeu është themeluar në vitin 1958 [1] dhe përmban artefakte të zbuluara aty pranë nga zona arkeologjike e Apollonisë dhe është afër Manastirit të Ardenicës . Muzeu ndodhet brenda arealit arkeologjik të Apollonisë. Ende sot jane disa statuja në këtë zonë. Muzeu u rikonstruktuar disa herë dhe mori një formë përfundimtare në vitin 1985. Në vitin 1996 iu shtua edhe godina për kërkimet e studimet arkeologjike.

Historia Redakto

Përpjekjet e para për të kryer gërmime në Apolloni u bënë gjatë Luftës së Parë Botërore nga arkeologë austriakë, të cilët kryesisht zbuluan dhe eksploruan muret që rrethonin qytetin. Gërmimet sistematike filluan në vitin 1924 nga një mision arkeologjik francez i drejtuar nga Leon Rey, i cili nxori në dritë një kompleks monumentesh në qendër të qytetit. Gjatë fundit të viteve 1920 dhe 1930, Rey bëri presion për një muze arkeologjik për të vendosur artefaktet që ekipi i tij zbuloi, por mungesa e financave e zgjati atë. [2] Më në fund, më 8 tetor 1936, koleksioni i gjetjeve arkeologjike të Apolonisë u ekspozua në ndërtesën e qeverisë në Vlorë, e cila pësoi bombardime dhe plaçkitje gjatë Luftës së Dytë Botërore . [2] Pas luftës, gjetjet e mëtejshme arkeologjike panë një tjetër fushatë për një muze publik, por në zonën e Apolonisë. Arkeologët S. Anamali dhe H. Ceka mblodhën me sukses financat e nevojshme për hapjen e një muzeu dhe muzeu prej 1000 metrash katrorë u hap në fshatin Pojan, brenda zonës antike, në vitin 1958. [2] Gjatë periudhës komuniste muzeu u pa si një sukses i konsiderueshëm. [2] Në muze u ekspozuan shumë gërmime të bëra nga arkeologët shqiptarë gjatë një periudhe 40-vjeçare. Megjithatë, në vitin 1991 u grabit dhe më pas u mbyll. [2]

Muzeu Arkeologjik i Parkut Kombëtar të Apolonisë u rihap në vitin 2011 pasi ishte mbyllur për 20 vjet. Koleksioni i muzeut me mbi 688 objekte të rëndësishme dhe numri i madh i monedhave antike e bëjnë atë ndër muzetë më të pasur në vend. Projekti për restaurimin e muzeut arkeologjik filloi në vitin 2008 me një financim prej $140,000 nga UNESCO. Koleksioni i muzeut ishte ruajtur në Institutin e Monumenteve të Kulturës në Tiranë, kryeqyteti i Shqipërisë, përpara rihapjes.

Koleksionet Redakto

Muzeu ndodhet në një ndërtesë të shekullit të 14-të, e cila më parë ishte Manastiri i Shën Marisë. [3] Arritet në të nëpërmjet një dere dyshe prej druri dhe një hyrje madhështore në anën perëndimore. Muzeu ka 7 pavijone, një galeri dhe 2 portikë. Pjesa më e madhe e koleksionit është vendosur në 6 dhoma në katin e parë në veri dhe perëndim të kompleksit. [2] Një koleksion mbresëlënës i statujave ndodhet në një portik në anën lindore dhe një numër afreskesh të rëndësishme historike mbeten në ndërtesë nga kohët mesjetare; këto janë të vendosura kryesisht në trapeze. [2] Fragmente mbishkrimesh dhe spolia të tjera mund të gjenden në mure dhe muzeu ka gjithashtu një koleksion mozaikësh mesjetarë.

Shih edhe Redakto

Referime Redakto

  1. ^ Saltzman, Michael (2003). The World of Learning 2004 (bot. 54). Europa Publications, Routledge. ISBN 1-85743-182-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b c d e f g "Preliminary Technical Assessment" (PDF). Council of Europe. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 27 dhjetor 2009. Marrë më 9 gusht 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "St. Mary Church and Monastery in Apollonia". Into Albania (në anglishte amerikane). Marrë më 2021-11-28.