Namazi i Bajramit (Arabisht: صلاة العيد‎) është namaz për të përkujtuar dy festat islame. Dy festat islame janë:

  • Fitër Bajrami, që festohet në ditën e parë të muajit Sheval, muaji i 10-të sipas kalendarit Islam (pas Ramazanit).
  • Kurban Bajrami, që festohet në ditën e 10-të të muajit Dhul-hixhe, muaji i 12-të sipas kalendarit Islam.
Muslimanë e Bangladeshit duke ndëgjuar hutben që është pjesë e namazit të Bajramit

Nazami i Bajrami falet me dy rekate. Omeri thotë: “Namazi i Fitër Bajramit falet me dy rekate dhe Kurban Barjami falet me dy rekate, të kompletuar dhe jo të shkurtuar...”.[1] Pas namazit, imami i'u adresohet njerëzve.

Koha Redakto

Koha e namazit të Bajramit fillon kur dielli arrin përafërsisht dy metra mbi horizont derisa të arrijë meridianin e tij përpara Drekës.

Referime Redakto

  1. ^ "Description of Eid prayer". Islam Question and Answer. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)