Nazim Gafurri (Prishtinë, ? - 7 maj 1928) ka qenë veprimtar politik dhe përfaqësues i partisë Xhemijeti në parlamentin e Mbretërisë Serbo-Kroato-Sllovene. Shquhet për ndërkombëtarizimin e Masakrës së Bozhiqit të ndodhur më 1921 në gazetën Hak, bujë të cilën e mbështeti me të ardhurat e veta pasi shiti hanin në pronësi të tijën, i cili u njoh më pas si Hani i Dekës. Vritet në qytetin e vendlindjes pas tre atentatesh.[1][2]

Referime Redakto

  1. ^ "Kush ishte Nazim Gafurri". Albaniapress. 25 shtator 2009. Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2020. Marrë më 20 tetor 2020.
  2. ^ Pirraku, Muhamet (11 janar 2011). "Roli i Nazim Gafurrit në internacionalizimin e Masakrës së Gallapit të Bozhiqit, 1921". Pashtriku. Marrë më 20 tetor 2020.