Nikollë Filja (1671 - 1769) (italisht: Nicolò Figlia)ishtë një prift bizantin dhe shkrimtar arbëresh nga MunxifsiSicili, lindur nga një familjë historike arbëreshe, të shpërngulur në Italinë e jugut pas pushtimit osmanShqipërisë në shekullin XV, me origjinë nga Filati, si citohet nga Papàs Andrea Filja (Figlia) në një dorëshkrim të vitit 1764.[1] Njihet, vec të tjerash, për Dorëshkrimin e Kieutit, një përmbledhje këngësh popullore arbëreshe, të vitit 1737.[2]

Burimi Redakto

  1. ^ da Mezzojuso, Andrea Figlia. "Manoscritto inedito del papàs Andrea Figlia (1764)". Jemi.it. Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2017. Marrë më 7 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Raffaella Bombi; Giorgio Graffi (1 janar 1998). Ethnicity and language community: an interdisciplinary and methodological comparison. Forum. fq. 276. ISBN 978-88-86756-35-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)