Nitra është qytet në perëndim të Sllovakisë, ndodhet në malin Zobor në luginën e lumit Nitra. Qyteti është në gjysmë të rrugës mes Bratisllavës, 92 kilometra dhe Banská Bystrica, 118 kilometra. Nitra ka pasur 80,524 banorë më 2015 dhe është qyteti i pestë më i madh në Sllovaki.[1]

Nitra
Qytet
noform
Pamje nga ana jugore të kështjellës Nitra
Stema_figura
Stema e Nitrës
Vendndodhja
Nitra is located in Sllovakia
Nitra
Nitra

Koordinatat: 48°18′25″V 18°5′11″L / 48.30694°V 18.08639°L / 48.30694; 18.08639

Administrimi
Shteti Flamuri Sllovakia
Rajoni Nitra
Kryetari i Bashkisë Jozef Dvonč
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 100.48 km2
Lartësia 190 m (m.n.d.)
Popullsia 80,524 banorë
Dendësia 801 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 949 01
Prefiksi (+421) 37
Targa NR
Koordinatat 48° 18′ 25″ Veri

18° 5′ 11″ Lindje

Faqja Zyrtare www.nitra.sk

KlimaRedakto

Nitra ka klimë kontinentale me katër sezone të ndryshëm. Qyteti ndodhet në pjesë më të nxehtë të Sllovakisë.

PopullësiaRedakto

Sipas regjistrimit të popullësis më 2011, Nitra ka pasur 78,916 banorë. 89.3% të qytetarëve ka deklaruar se janë sllovakë, 1.8% hungarezë, 0.7% rumunë, 0.7% çekë dhe 7.8% nuk e kanë përcaktuar nacionalitetin.[2]

DistriktetRedakto

Nitra ndahet në 13 distrikte:

 • Dolné Krškany
 • Horné Krškany
 • Staré Mesto
 • Čermáň
 • Klokočina
 • Diely
 • Párovské Háje
 • Kynek
 • Mlynárce
 • Zobor
 • Dražovce
 • Chrenová
 • Janíkovce

BinjakëzimetRedakto

ReferimetRedakto

 1. ^ "The largest cities in Slovakia". world-gazeteer.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Resident Population by nationality, by municipalities, 2011 Census