Njësia administrative Kalis

Njësi administrative në Shqipëri, në Qarkun e Kukësit

Komuna Kalis është komuna më jugore e Qarku të Kukësit.[1] Ajo ndodhet në kufi me Komunën e Bushtricës dhe me Dibrën. Kalisi ka qenë pjesë e Dibrës deri në periudhën komuniste, kur kaloi në komunën e Lumës.

Njësia administrative Kalis

Komuna e Kalisit njihet për perimet, delet, mollët, Lumin e Veleshicës dhe për terrenin e saj malor. Fshatrat kryesore janë Kalisi, Gështenjë-Kalisi etj.

Vendbanime

Redakto


Historia

Redakto

Kalisi është një nga bajraqet e krahinës se Lumes. Kalisi është bere i njohur për heroin Mahmut Dac Kalisi.

Ekonomia

Redakto

Gjeografia

Redakto

Kalisi ndodhet në pjesën me jugore të Qarkut Kukës. Kufizohet në veri me Komunën e Bushtricës dhe në jug me Dibrën me të cilën e ndan Lumi i Veleshices.

Kultura

Redakto

Kalisi si pjese e krahinës së Lumës ka trashëguar të gjithë elementet kulturore të Lumës si veshjet popullore, këngët, mitet dhe legjendat, doket dhe zakonet lumjane.

Personalitete

Redakto

Komuna e Kalisit ka nxjerre heroin Mahmut Dac Kalisin.

Referime

Redakto
  1. ^ "Shoqata e komunave". Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2011. Marrë më 8 nëntor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shiko edhe

Redakto