Njësia administrative Perondi

Njësia administrative Perondi
Njësia administrative Perondi is located in Shqipëria
Njësia administrative Perondi
Njësia administrative Perondi
Njësia administrative Perondi (Shqipëria)
40°46′44″V 19°55′23″L / 40.7789°V 19.9231°L / 40.7789; 19.9231Koordinatat: 40°46′44″V 19°55′23″L / 40.7789°V 19.9231°L / 40.7789; 19.9231
Administrimi
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Beratit
Rrethi Rrethi i Kuçovës
Të dhënat bazë
Popullsia 10000 banorë
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)


Komuna Perondi është një komunë në Rrethin e KuçovësShqipëri.[1]

Perondia është komuna më e madhe e rrethit të Kuçovës e lokalizuar në jug-lindje të qytetit. Kjo komunë ka rreth 10.000 banorë dhe është e përbërë nga fshatrat : Perondi, Tapi, Rreth-Tapi, Magjatë, Goraj, Velagosht, Drizë dhe Dikatër. Perondia është fshati më i hershem në trevën e Kuçovës dhe mendohet se është krijuar qysh nga koha e Bizantit. Kisha e saj është e shekullit XI. Thuhet se aty ka pasur edhe një manastir prej shekullit VI.

Tokat e Perondisë janë pjellore, ku drithërat zënë vendin kryesor të prodhimit bujqësor. Po kështu edhe blegtoria është e zhvilluar në këtë komunë.

Nga cilësitë që gëzon ky fshat si dhe nga dëshmitë e të parëve, mendohet se emri i fshatit vjen nga fjala “Perëndi”.

Në këtë vend ka monumente të kulturës të cilat dëshmojnë për hershmërinë e banimit të kësaj zone, si ura e vjetër dhe kisha ortodokse.

GjeografiaRedakto

HistoriaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

PolitikaRedakto

KulturaRedakto

VendbanimetRedakto


BurimetRedakto

  1. ^ "Shoqata e komunave". Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 mars 2012. Marrë më 8 nëntor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shih dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Forumi i Kuçovës[lidhje e vdekur]