Nunavut është një provincëKanada. Provinca ka një sipërfaqe 2093190 km² dhe popullsi 31556 banorë[1] dhe është themeluar më 1 prill 1999. Iqaluit është kryeqëndra e provincës.

Nunavut
Flamuri i Nunavut
Stema zyrtare e Nunavut
Popullsia
 • Gjithsej31.556
Faqja zyrtarewww.gov.nu.ca/

ReferimeRedakto

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)" (në anglisht). Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012.

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Nunavut – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto