Organizata Ndërkombëtare e Meteorologjisë (anglisht: World Meteorological Organization (WMO)) është një organizatë ndërqeveritare me një anëtarësim të 193 shteteve anëtare dhe territoreve.[2] Presidenti i Kongresit Botëror Meteorologjik, organi i tij suprem, është Gerhard Adrian si pasardhës i David Grimes. Organizata ka selinë në Gjenevë, Zvicër.

Organizata Botërore e Meteorologjisë
Selia e WMO-së në Gjenevë ndau me IPCC dhe Grupin mbi Vëzhgimet e Tokës
ShkurtesaWMO
Formuar më23 mars 1950; 70 vite më parë
LlojiAgjencia e specializuar e Kombeve të Bashkuara
Statusi ligjorAktiv
SeliaGjenevë, Zvicër
Kreu
Presidenti
Gerhard Adrian, Germany
që nga viti 2019
Sekretar i përgjithshëm
Petteri Taalas, Finlandë[1]
që nga viti 2016
Organizata amë
Këshilli Ekonomik dhe Social i Kombeve të Bashkuara
Faqja në internetWMO.int

Ajo u pasua nga Organizata Ndërkombëtare e Meteorologjisë, e themeluar në vitin 1873,[3] një organizatë joqeveritare. Reformat e statusit dhe të strukturës u propozuan nga vitet 1930, duke kulmuar me Konventën Botërore Meteorologjike të nënshkruar më 11 tetor 1947 e cila hyri në fuqi më 23 Mars 1950. Ajo u bë zyrtarisht Organizata Botërore Meteorologjike më 17 mars 1951, dhe u caktua si një agjenci e specializuar të Kombeve të Bashkuara.[4]

Dita Ndërkombëtare Meteorologjike mbahet çdo vit, më 23 mars.[5]

Organizata Redakto

WMO ka një anëtarësim të 193 shteteve anëtare dhe territoreve që nga maji 2019.[2] Konventa e Organizatës Botërore të Meteorologjisë u nënshkrua më 11 tetor 1947 dhe u themelua me ratifikim në 23 mars 1950.

Hierarkia e WMO-së:

 • Kongresi Botëror Meteorologjik, organi suprem i organizatës, përcakton politikën. Çdo shtet anëtar dhe territor përfaqësohet nga një Përfaqësues i Përhershëm me WMO kur Kongresi mblidhet çdo katër vjet. Kongresi zgjedh Presidentin dhe Nënkryetarët e Organizatës dhe anëtarët e Këshillit Ekzekutiv; dhe emëron Sekretarin e Përgjithshëm.
 • Këshilli Ekzekutiv zbaton vendimet e Kongresit.
 • Sekretariati është një organizatë me tetë departamente me një staf prej 200 të kryesuar nga një Sekretar i Përgjithshëm, i cili mund të shërbejë maksimalisht për dy mandate katër vjeçare.[6]

Deklaratat e botuara vjetore të WMO mbi statusin e Klimës Botërore japin detaje të temperaturave globale, rajonale dhe kombëtare dhe ngjarjeve ekstreme të motit.[7] Ai gjithashtu siguron informacione mbi treguesit afatgjatë të ndryshimit të klimës, përfshirë përqendrimet atmosferike të gazrave serë, ngritjen e nivelit të detit dhe shtrirjen e akullit të detit. Viti 2016 ishte viti më i nxehtë në rekord, me shumë ekstreme të motit dhe klimës, sipas raportit më të fundit të WMO.[8]

Plani strategjik i WMO Redakto

 • Ulja e rrezikut nga katastrofat
 • Kuadri Global për Shërbimet Klimatike
 • Sistemi Global i Vëzhgimit të Integruar WMO
 • Shërbimet meteorologjike të aviacionit
 • Rajone polare dhe të larta malore
 • Zhvillimi i kapaciteteve
 • Qeverisje

Kodet meteorologjike Redakto

Në përputhje me mandatin e tij për të promovuar standardizimin e vëzhgimeve meteorologjike, WMO mban forma të shumta kodesh për përfaqësimin dhe shkëmbimin e të dhënave meteorologjike, oqeanografike dhe hidrologjike. Format tradicionale të kodit, siç janë SYNOP, CLIMAT dhe TEMP, janë të bazuara në karakter dhe kodifikimi i tyre është i bazuar në pozicion. Format më të reja të kodit WMO janë krijuar për transportueshmëri, shtrirje dhe universalitet. Këto janë BUFR, CREX dhe, për të dhëna të pozicionuara gjeo-pozicionuar, GRIB.

Referime Redakto

 1. ^ "The Secretariat" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2020. Marrë më 16 mars 2019.
 2. ^ a b "WMO - Members" (në anglisht). World Meteorological Organization. Marrë më 6 mars 2019.
 3. ^ "Who we are". World Meteorological Organization (në anglisht). 2 dhjetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2020. Marrë më 14 tetor 2018.
 4. ^ "History of WMO". World Meteorological Organization (në anglisht). 2 shkurt 2016. Arkivuar nga origjinali më 24 prill 2016. Marrë më 14 tetor 2018.
 5. ^ "World Meteorological Day" (në anglisht). World Meteorological Organization. Marrë më 2019-03-20.
 6. ^ http://library.wmo.int/pmb_ged/wmo_1161_en.pdf WMO Strategic Plan
 7. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2020. Marrë më 19 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 8. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2020. Marrë më 19 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)