Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin Tetovo boy. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Pershendetja fillestare

Redakto
Përshëndetje, Tetovo boy!
Anëtarët e Wikipedia-s shqip të urojnë mirëseardhjen.

Tetovo boy, kjo është faqja juaj personale (aktualisht gjendesh në faqen personale të diskutimeve). Mirë do të ishte që faqja personale të plotësohej me disa informacione për veten dhe për qëllimin tënd në Wikipedia-n shqip, nëse ke një të tillë. Kujdes! Faqet e përmendura më sipër nuk janë faqe për të vendosur tekst enciklopedik apo një mënyrë për të shkruar artikuj.

Mos harro që anëtarët e Wikipedia-s shqip janë punëtorë vullnetarë dhe ndihmojnë me gjithë dëshirë kështu që, mos ngurro të shtrosh pyetje.

Puna e mbarë!

If you don't understand Albanian, please ask for assistance here.


Lef Nosi

Redakto

Pashe redaktimin tand tek Lef Nosi... asht pak e veshtire te spjegohej aty, por Lefi si ortodoks ka linde pikerisht me emnin Elefter, asht karakteristike e disa zonave gjeografike (Shqipnia e mesme perfshi) per t'i shkurtue emnat dhe te perdoren keto shkurtimet si nofka dhe emertime, e folmja e Tiranes e ruen ende te fresket kete sjellje gjuhesore. Por asht tipar i krejt shqipes ne fakt ky ekonomizim gjuhesor. Ju flm, pune te mbare --S. Saiti (diskutimet) 15 mars 2013 20:03 (CET) Sa i perket qetesimit tek dritarja e diskutimeve te faqja e Rauf Ficos, ju duhet te merreni me ate kuqon se une i qete jam derisa kam ngene te merrem me jeten e dikujt me te cilin s'me lidhe asgja vetem per t'i parashtrue nji te neserme dikujt dicka te hajrit nga wiki shqip. Jane kuqot si puna e tij qe luejne me dy standarde ne nji menyre qe te gjejne si te bajne me pluskue idene e tyne te kalbun. Me sado figura patriotesh te jem marre ne wiki jam mundue maksimalisht t'i shkruej me neutralitetin ma te madh, edhe pse disa e kane hak t'ia shkruesh me shkronja kapitale meritimet e tyne historike. Ashtu do baja edhe me figurat e periudhes komuniste sado ta kem bezdi krejt si epoke. --S. Saiti (diskutimet) 15 mars 2013 20:22 (CET)Reply

Ne fakt, mendoj qe emrin ta kete pasur Lefter. Ai ka lindur ne Elbasan, dhe ne Shqiperi te mesme, bile edhe te jugut, nuk ka "Elefter", po vetem "Lefter". Tetovo boy (diskutimet) 15 mars 2013 21:00 (CET)Reply
Ashtu e hasa ne nji nga burimet, besoj se tue qene ortodoks ashtu do i jete shenue kur asht pagezue (doemos duhet te jene ba greqisht, ne shqip e-ja nistore do te kete ra). Ne greqisht don me thane liri. --S. Saiti (diskutimet) 15 mars 2013 21:49 (CET)Reply
Shen Lefteri ka qene Peshkop i Ilirise dhe emri "Lefter" eshte i rrenjosur mire ne shqip. Qe mund te perkoje me fjalen "liri" greqisht kjo mund te jete homonimi. Per wikin nuk besoj se kane rendesi emrat e pagezimit greqisht, edhe pse administrata otomane i perdorte per regjistrim popullsie te te krishtereve. Rendesi ka perdorimi i emrit ne gjuhen shqipe. Tetovo boy (diskutimet) 15 mars 2013 23:08 (CET)Reply
Pak e veshtire te bahet nji shkapercim i atille nga e dyta qindvjete mbas Krishtit, deri ne periudhen e Lefit, çeshtja duhet shtrue pa humbe kontekstin historik. Ajo s'asht ceshtje perkimi, por perkthimi i fjales ne shqip asht "liri", pune tjeter trajta e kalkimit qe ka marre tue i ra e-ja nistore. S'duhet harrue se ortodokset shqiptare t'asokohe kane qene te ndikuem nga Fanari (te Elbasanit ma pak, edhe prej kontributit te Kristoforidhit). Jam dakord se nuk ka randesi emni i pagezimit, por po hamendsoja nga e kane marre kete trajte ato te gazetes... ndersa Elsie shkruen Lefter Nossi, une do isha ruejte pak para se me e perdore Elsie-n. --S. Saiti (diskutimet) 15 mars 2013 23:17 (CET)Reply
Elsie eshte i besueshem dhe nuk ka ndonje cudi nese ai vetequhej ne qarqe perendimore "Lefter Nossi". Nejse do e le ne doren tende. Tetovo boy (diskutimet) 15 mars 2013 23:25 (CET)Reply
Kam pa ne disa raste qe Elsie luhatet pak me burimet ku mbeshtetet (e e keqja e tij asht se burimet e tij s'gezon cdokush mundesine t'i shohe). Po, per ortoepi/drejtshqiptim Nossi do i pergjigjej shume gjuheve, si Ali Kelcyra e shkruente Klissura. Gjithsesi, rrofsh... --S. Saiti (diskutimet) 15 mars 2013 23:34 (CET)Reply

Babagjyshi

Redakto

A e njef Ms. Pseudo? Babagjysh (diskutimet) 16 mars 2013 05:33 (CET)Reply

Doni te thoni Mr. Pseudo? E pashe emrin e tij ne kuvend, po nuk e njoh, jo. Tetovo boy (diskutimet) 16 mars 2013 05:34 (CET)Reply
As unë nuk e njoh Tetovo-Boy-n. Babagjysh ç'e ke gjithë këtë paranojë? Nuk e gëlltit dot faktin se në këtë botë, 20 e kusur vite pasi rrëzuam diktaturën më të egër të Ballkanit, mund të ketë edhe njerëz që nuk e mendojnë si ti? Pra që nuk janë aq të indoktrinuar!? E çuditshme Babagjysh, e çuditshme!
Tetovo Boy, përshëndetje nga unë! :)-- Mr. Pseudo diskuto 16 mars 2013 11:43 (CET)Reply
Pershendetje i dashur Mr. Pseudo. Takohemi ne menyre qesharake, pasi ky gjyshi mendon qe jemi i njejti person. Sipas tij une po i flas vetes sime. Po kjo ndodh kur sqwiki s'ka checkuser. Tetovo boy (diskutimet) 16 mars 2013 13:39 (CET)Reply

Ne se Ju nuk jeni dikush tjeter!

Redakto

Ne se Ju nuk jeni dikush tjeter, pa marre parasysh qendrimin Tuaj ne diskutim dhe mjetet e perdorura, duke besuar ne nje mirekuptim po ju drejtohem me shprese se Ju mund te kuptoni, sie edhe une e kuptoj meqe e njoh sado pak mentalitetine e Tetoves. Ka nje pike qe une e kuptoj mire, qe per shqiptaret e jashte Republikes se Shqiperise, disa figura sa patriotike por qe gjate Luftes se Dyte Boterore e identifikuan veten me nacionalizmin dhe per nje barazim ndofta me te afert per ta per kohen dhe vendin ku jetonin kaluan me anen e Ballit, te kene vlerate tyre s akombetare aq edhe identifikuese. Mirepo kjo mund te kete qene edhe nje pike nisje per nje demtim indirekt te ceshtjes kombetare, ne rastin me te paster kjo shfaqet ne rastin e Çamërisë. Nuk mund te shprehem në rastin konkret për figurat konkrete për këto figura si kanë qëndruar dhe si jane orientur në detaje, por me të dëgjuar e kam që edhe me komunistët brenda Shqiperisë kanë mbajtur mardhenie të caktura. Por në se Ju nga Tetova niseni dhe tu tregoni Shqiptarëve te Shqipërisë për disa nga krerët e Ballit, bëni gabim të rëndë dhe te pandreqshëm, sepse Ballli ka nenshkrua me Nazistet pakt bashkepunimi kurse rasti i Mukjes ne Berat është bëre i mundur vetem nën kontrollin e ushtrisë naziste në Berat në atë kohë.--Maja e Lëpjetës (diskutimet) 16 mars 2013 23:20 (CET)Reply

E keni fjalen per artikullin e Ballit Kombetar qe sapo fillova? Tetovo boy (diskutimet) 16 mars 2013 23:26 (CET)Reply

Sigurisht!!--Maja e Lëpjetës (diskutimet) 16 mars 2013 23:39 (CET)Reply

Une thjesht po perkthej artikullin nga wikipedia angleze. Artikulli ka nje reference gati per cdo fjali, keshtu qe nese keni ndonje verejtje per burimet, mund ta beni te diskutimi i faqes. Idete e mia personale nuk kane rendesi, une thjesht sa sjell burimet. Tetovo boy (diskutimet) 16 mars 2013 23:41 (CET)Reply
Per sa i perket marreveshjes se Mukjes, ajo eshte bere ne 2 gusht 1943, kur gjermanet nuk kishin ardhur akoma ne Shqiperi. Tetovo boy (diskutimet) 16 mars 2013 23:42 (CET)Reply

Pershendetje uroj te kesh kaluar nje fundjave të këndshme!: Ky eshtë momenti i (ri)futjes ushtarake te trupave nazite ne Shqiperi, pa folur për ato segmente qe kane egzistuar apo edhe per momentin kur trupata naziste erdhen te merrnin pozicionet qe fashistet italiane humbur në veri te Greqise e madje edhe në jug të Shqipërisë!--Maja e Lëpjetës (diskutimet) 17 mars 2013 21:38 (CET)Reply

Per cilin moment e ke fjalen? Tetovo boy (diskutimet) 17 mars 2013 22:05 (CET)Reply

Më fal, ke të drejtë më paska shpëtuar pa vënë linkun!http://sq.wikipedia.org/wiki/Borova_(Shqip%C3%ABri)--Maja e Lëpjetës (diskutimet) 17 mars 2013 22:08 (CET)Reply

E kuptoj po c'lidhje ka Masakra e Boroves me artikullin per Ballin Kombetar? Per te mos permendur qe Borova nuk eshte as ne distriktin e Beratit, po ne Korce.Tetovo boy (diskutimet) 17 mars 2013 22:11 (CET)Reply

Mbi zgjedhjen e Checkuser-ave

Redakto

Këtu-Përkthimi mbi mënyrën e zgjedhjes së Checkuser-it-- Mr. Pseudo diskuto 17 mars 2013 17:36 (CET)Reply

Vota ime deri në këtë moment është kundër, kushdo që të propozohet. Sepse nuk janë shkruar siç duhet rregullat. Unë nuk e kam problem hetimin, sepse nuk kam llogari tjetër këtu, aq më tepër që wikipedia nuk i pengon llogaritë e shumfishta, deri sa nuk ka dyshimi si në rastin tënd dhe timin, pra për koment apo diskutim të njëkohshëm mbi të njëtën temë. Jam kundër sepse nuk është shkruar se si do të hetohet, për sa kohë do të hetohet e për çfarë do të hetohet. Siç kam shkruar tek faqja e diskutimit. Jam kundër, e kjo është më e rëndësishmja, sepse nuk është shkruar se si do të paraqiten rezultatet e hetimit. Nëse ai heton mua dhe pastaj thotë, Mr. Pseudo shkruan nga kjo IP, apo më keq akoma nëse tregon vendndodhjen time, psh shtetin nga shkruaj, atëherë kjo është cënim i privatsisë. Këto gjëra meqë është hera e parë duhet të shkruhen tek rregullorja. Gjithashtu para se të checkuseri të nis hetimin duhet të specifikohet se për cilin moment do të hetohet dhe kush do të hetohet. Sepse nëse checkuseri bën kontrolle mbi të gjithë, jo që jam kundër por edhe do ta denoncoj, sepse sado neutral që të jetë checkuseri, i jepet një fuqi shumë e madhe. Unë nuk e pranoj. Sapo të jenë shkruar këto rregulla t bardhë mbi të zezë unë do të heq votën time kundër e do të votoj pro. Ah, nr i votave duhet të jetë në proporcion (psh 20% i redaktorëve aktivë) me anëtarët aktivë. Pesë (5) vota janë shumë pak. Aq më tepër që nuk kemi ArbCom. Deri sa të shkruhen rregullat, gjithsesi kontrolli mund të kryhet kështu: Editorët/redaktorët duhet t’i kërkojnë një Stjuardi që të kontrollojë nëse Përdoruesi X është marioneta e Përdoruesit Y. Për të bërë këtë , mjafton të shtohet kërkesa tek Steward_requests/Checkuser duke listuar përdoruesit në fjalë, që duhen hetuar, dhe duke shpjeguar se përse kërkohet të bëhet kontrolli (me lidhjet përkatëse).-- Mr. Pseudo diskuto 17 mars 2013 18:04 (CET)Reply

Article requests

Redakto

Hi! Do you do article requests on the Albanian wikipedia? WhisperToMe (diskutimet) 20 maj 2013 20:09 (CEST)Reply

Per fshatin Zhanica

Redakto

Pershendetje ! Shenim: E di qe Gjergj Fishta e ka shkruar fshatin Zhanica si 'Rrzhanica' ne librin: Lahuta e Malesise, po kjo eshte forma thjesht marre nga slavishtja. Ajy mund mos e dinte se forma lokale ne gjuhen shqip ishte[dhe eshte] Zhanica(sic e quhen edhe sot populli vendas). Fishta ishte me origjin nga trevat te Zadrimes dhe larg pe kjo vend te Plaves. Ajy e gaboj emrin te fshatit ne kete shembell. Fshati quhet Zhanica dhe faqja ne Wikipedia shqip ashtu e ketheva prap si ishte. Po te kesh pyetje per kete gje, bej kontakt. (Resnjari (diskutimet) 14 qershor 2013 22:09 (CEST))Reply