Pantherinae

Pantherinae[1] është një nënfamilje e familjes Felidae. Herën e parë u përshkrua nga Reginald Innes Pocock në vitin 1917.[2]

Pantherinae[1]
Nënfamilja Pantherinae (nga e majta): jaguari, leopardi, luani, tigri, leopardi i dëborës dhe leopardi me re
Klasifikimi shkencor e
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Nënrendi: Feliformia
Familja: Felidae
Nënfamija: Pantherinae
Pocock, 1917
Gjinitë

Taksonomia

Redakto

Pocock e definon këtë nënfamilje duke përfshirë gjinitë Panthera dhe Neofelis:[3]

Evulucioni

Redakto

Divergjenca e Pantherinave nga Felinae është vlerësuar të ketë ndodhur midis gjashtë dhe dhjetë milionë vjet më parë. Analiza e ADN-së sugjeron që leopardi i dëborës (Uncia uncia) është bazë për të gjithë Pantherinët dhe duhet të quhet Panthera uncia. Ekzistojnë gjithashtu prova të shënuesve të dallueshëm për gjenomin mitokondriale për Felidae.[4][6]

Rezultatet e një studimi të bazuar në ADN inidike se Panthera tigris u degëzua i pari pasuar nga; P. onca, P. leo, pastaj P. pardus dhe P. uncia. [7]

Karakteristikat

Redakto

Njollat në gëzof

Redakto

Të gjitha macet e mëdha kanë në gëzof në vende të caktuara njolla, edhe atëherë kur në shikim të parë nuk janë të dukshme. Janë shumë të dukshme tek leopardi, leopardi i dëborës dhe jaguari, ndërsa tek tigri vijat në fakt janë njollat të zgjatuara. Njollat nuk janë të dukshme tek luani i rritur, por janë të dukshme tek këlyshët. Anëtarët e gjini Neofelis në gëzof kanë njolla të mëdha, që për shkak të formës quhen "re".

Kocka e gjuhës

Redakto

Macet e mëdha dallohen nga macet e vogla edhe në strukturën e kockës së gjuhës. Ajo është e përbërë nga kocka të vogla që shërbejnë si një "kllapë" e muskullit të gjuhës në fytin e maces. Me ndihmën e interkonjeksioneve elastike, macet e mëdha mund të rrisë sasisë e ajrit të marrur dhe kështu mund të krijojnë një tingull që është tipik për ta, e që quhet "ulërimë".

Shiko dhe

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ a b Wozencraft, W.C. (2005). "Order Carnivora". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. fq. 545–548. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Pocock, R. I. (1917). The Classification of existing Felidae. The Annals and Magazine of Natural History. Series 8, Volume XX: 329–350.
  3. ^ Pocock, R. I. (1917). The Classification of existing Felidae. The Annals and Magazine of Natural History. Series 8, Volume XX: 329–350.
  4. ^ a b Wei, Lei; Wu, Xiaobing; Jiang, Zhigang (2008). "The complete mitochondrial genome structure of snow leopard Panthera uncia". Molecular Biology Reports. 36 (5): 871–878. doi:10.1007/s11033-008-9257-9. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Kitchener, A. C., Beaumont, M. A., Richardson, D. (2006). "Geographical Variation in the Clouded Leopard, Neofelis nebulosa, Reveals Two Species". Current Biology. 16 (23): 2377–2383. doi:10.1016/j.cub.2006.10.066. PMID 17141621. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
  6. ^ Yu, Li; Qing-wei, Li; Ryder, O.A.; Ya-ping, Zhang (2004). "Phylogenetic relationships within mammalian order Carnivora indicated by sequences of two nuclear DNA genes" (PDF). Molecular Phylogenetics and Evolution. 33: 694–705. doi:10.1016/j.ympev.2004.08.001. PMID 15522797. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 7 korrik 2011. Marrë më 14 nëntor 2018. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Johnson, W.E., Eizirik, E., Pecon-Slattery, J., Murphy, W.J., Antunes, A., Teeling, E., O'Brien, S.J. (2006). "The Late Miocene radiation of modern Felidae: A genetic assessment" (abstract). Science. 311 (5757): 73–77. doi:10.1126/science.1122277. PMID 16400146. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)