Klementi XIV

(Përcjellë nga Papa Klementi XIV)

Papa Klementi XIV (Gian Vincenzo (Lorenzo) Ganganelli l. 31 tetor 1705, Santarcangelo di Romagna - v. 22 shtator 1774, Roma) ishte papa i 249 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 19 maj 1769 dhe deri më 22 shtator 1774. Paraardhës i tij ishte papa Klementi XIII, ndërsa pasardhësi Papa Piu VI.

Papa Klementi XIV
Clemente XIV
papa i 249 i Kishës Katolike
Zgjedhja 19 maj 1769
Shugurimi peshkopal 4 qershor 1769
Fundi papatit 22 shtator 1774
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Klementi XIII
Pasardhësi Papa Piu VI
Emri Gian Vincenzo (Lorenzo) Ganganelli
Lindja Santarcangelo di Romagna, 31 tetor 1705
Vdekja Roma, 22 shtator 1774
Varrimi Shën Apostujt (Romë)

Shiko edhe

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Klementi XIII
Papë
19 maj 176922 shtator 1774
Pasardhësi 
Papa Piu VI