Pemëtaria është një degë e rëndësishme e ekonomise bujqësore, e cila studion dhe trajton veprimtarine jetësore dhe prodhuese të llojeve të ndryshme të pemëve frutorë në kushtet e caktuara të mjedisit. Kjo behet me qellim të marrjes së prodhimeve sa me të larta e të pershtatshme për konsumim, për tregetimin, me kosto sa me të ulet dhe me një fitim sa më të lartë për njësi të siperfaqës.[1]

Apple Trees - panoramio (2).jpg
Sad wiśniowy w Piasecznie.jpg
Marker-Miller Orchards A - Stierch.jpg

Llojet e frutaveRedakto

Shih edheRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "PEMETARIA". Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 8 janar 2020. Marrë më 22 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto