Peter Cooper (12 shkurt 1791 - 4 prill 1883) ishte një industrialist, shpikës, filantrop dhe politikan Amerikan. Ai projektoi dhe ndërtoi lokomotivën e parë amerikane me avull, Tom Thumb, themeloi Unionin Cooper për avancimin e Shkencës dhe Artit dhe shërbeu si kandidat i partisë Greenback në zgjedhjet presidenciale të vitit 1876.

Peter Cooper
Peter Cooper Photograph.jpg
Detaje personale
Lindi Shkurt 12, 1791(1791-02-12)
New York City, New York, U.S.
Vdiq Prill 4, 1883 (92 vjeç)
New York City, New York, U.S.
Partia politike Greenback
Bashkëshort/e Sarah Raynor Bedell
Fëmijë 2, duke perfshire Edward
Nënshkrimi

Cooper filloi të keqtrajtojë në moshë të re ndërsa punonte në pozicione të ndryshme në New York City. Ai bleu një fabrikë ngjitëse në 1821 dhe përdori fitimet e kësaj fabrike për të themeluar Punimet e Hekurt të Kantonit, ku ai fitoi fitime edhe më të mëdha duke mbledhur Tom Thumb. Suksesi i Cooper si biznesmen dhe shpikës vazhdoi gjatë dekadave që pasuan, dhe ai u bë operatori i parë i fabrikës që përdori me sukses qymyrin antracit për të mbushur hekurin. Ai gjithashtu zhvilloi patenta të shumta për produkte të tilla si xhelatina dhe mori pjesë në vendosjen e kabllit të parë telegrafik transatlantik.

Gjatë epokës së praruar, Cooper u bë një kritik i flaktë i standardit të arit dhe sistemit monetar të bazuar në borxhe të monedhës bankare, duke avokuar në vend të kësaj për kartëmonedhat e lëshuara nga qeveria. Cooper u emërua për president në Konventën Kombëtare Greenback të vitit 1876, dhe bileta e Greenback e Cooper dhe Samuel Fenton Cary fitoi pak më pak se një përqind të votave të njerëzve në zgjedhjet e përgjithshme 1876. Djali i tij, Edward Cooper, dhe dhëndri i tij, Abram Hewitt, të dy shërbyen si Kryetar i Bashkisë së New York City.

Jeta e hershmeRedakto

Peter Cooper u adoptua në New York City me prejardhje Hollandeze, Angleze dhe Huguenot ,fëmija i pestë i John Cooper, një bërës metodash nga Newburgh, New York .Ai punoi si nxënës i një traineri, krijues kabineti, prodhues kapelash, fabrikë birre dhe bakallist, dhe ishte në të gjithë një tinkerer: ai zhvilloi një makinë prerëse leckash të cilën u përpoq ta shiste, si dhe një zinxhir të pafund që ai synonte të përdorej për të tërhequr maune dhe anije në rishtas përfundoi Kanalin Erie (i cili u drejtua në perëndim në lindje përtej Shtetit të Epërm të Nju Jorkut nga Liqeni Erie në lumin e sipërm Hudson) të cilin mbështetësi i saj kryesor, Guvernatori i Nju Jorkut, De Witt Clinton e miratoi, por që Cooper nuk ishte në gjendje ta shiste.

Në 1821, Cooper bleu një fabrikë ngjitëse në Sunfish Pond në anën lindore të Manhattan Island për $ 2,000 në Kips Bay, ku ai kishte qasje në lëndët e para nga thertoret aty pranë, dhe e drejtoi atë si një biznes të suksesshëm për shumë vite,duke prodhuar një fitim prej $ 10,000 (ekuivalente me afërsisht $ 200,000 në vlerën e shekullit 21 sot) brenda 2 vjetësh, duke zhvilluar mënyra të reja për të prodhuar ngjitës dhe çimento, xhelatinë, qelq dhe produkte të tjera, dhe duke u bërë ofruesi kryesor i qytetit për lëkurët (lëkurë), prodhuesit e bojrave dhe tregtarë të mallrave të thatë.Daljet nga fabrika e tij e suksesshme përfundimisht ndotën pellgun aq shumë sa që në 1839 u desh të kullonte dhe të mbushej për ndërtimin përfundimtar të ndërtesës.

Karriera në biznesRedakto

 
Cartoon of Peter Cooper by Thomas Nast

Duke qenë i bindur se hekurudha e propozuar e Baltimore dhe Ohio do të rrisë çmimet për tokën në Maryland, Cooper përdori fitimet e tij për të blerë 3,000 hektarë (12 km2) tokë atje në 1828 dhe filloi t'i zhvillonte ato, duke kulluar moçalishte dhe duke rrafshuar kodrat, gjatë së cilës ai zbuloi xeheror hekuri në pronën e tij. Duke parë B&O si një treg natyror për shinat e hekurit që do të bëheshin nga minerali i tij, ai themeloi Works Iron Works në Baltimore dhe kur hekurudha zhvilloi probleme teknike, ai bashkoi lokomotivën me avull Tom Thumb për ta në 1829 nga pjesë të ndryshme të vjetra , përfshirë fuçitë e musketave, dhe disa motorë me avull në shkallë të vogël që ai kishte bërë përsëri në New York. Motori ishte një sukses i ndezur, duke nxitur investitorët të blinin aksione në B&O, gjë që i dha mundësi kompanisë të blinte shina hekuri të Cooper, duke e bërë atë atë që do të ishte pasuria e tij e parë.

Cooper filloi të vinte në punë një fabrikë rrokullisje hekuri në Nju Jork duke filluar në 1836, ku ai ishte i pari që përdori me sukses qymyrin antracit për të pellgosur hekuri. Cooper më vonë e zhvendosi fabrikën në Trenton, New Jersey në lumin Delaware për të qenë më pranë burimeve të lëndëve të para punimet e nevojshme. Djali dhe dhëndri i tij, Edward Cooper dhe Abram S. Hewitt, më vonë e zgjeruan strukturën e Trenton në një kompleks gjigant që punësonte 2,000 njerëz, në të cilin hekuri merrej nga lënda e parë në produktin e përfunduar.

Cooper gjithashtu operoi një fabrikë të suksesshme ngjitëse në Gowanda, New York që prodhoi ngjitës për dekada. Një fabrikë ngjitëse filloi fillimisht në bashkëpunim me fabrikën e lëkurës Gaensslen, atje, në 1874, megjithëse ndërtimi i parë i uzinës së fabrikës së ngjitësit, në pronësi fillimisht nga Richard Wilhelm dhe i njohur si Kompania Lindore e Tanners Glue, filloi më 5 maj 1904. Gowanda, pra, ishte i njohur si kryeqyteti i Amerikës.

Cooper zotëronte një numër patentash për shpikjet e tij, përfshirë disa për prodhimin e xhelatinës, dhe ai zhvilloi standarde për prodhimin e saj. Patentat më vonë iu shitën një prodhuesi të shurupit të kollës i cili zhvilloi një formë të para-paketuar të cilën gruaja e tij e quajti: "Jell-O".

Cooper më vonë investoi në pasuri të patundshme dhe sigurime, dhe u bë një nga njerëzit më të pasur në New York City. Përkundër kësaj, ai jetoi relativisht thjesht në një epokë kur të pasurit kënaqeshin gjithnjë e më shumë me luksin. Ai u vesh me rroba të thjeshta dhe të thjeshta dhe e kufizoi shtëpinë e tij vetëm me dy shërbëtorë; kur gruaja e tij bleu një karrocë të shtrenjtë dhe të hollësishme, ai e ktheu atë për një më të qetë dhe më të lirë. Cooper mbeti në shtëpinë e tij në Fourth Avenue dhe 28th Street edhe pasi New York dhe Harlem Railroad themeluan kantieret e mallrave ku makinat e bagëtive ishin parkuar praktikisht jashtë derës së tij të përparme, megjithëse ai u zhvendos në zhvillimin më të madh të Gramercy Park në 1850.

Në 1854, Cooper ishte një nga pesë burrat që u takuan në shtëpinë e Cyrus West Field në Gramercy Park për të formuar New York, Newfoundland dhe London Telegraph Company dhe, në 1855, American Telegraph Company, e cila bleu konkurrentë dhe krijoi gjerësisht kontrolli mbi zgjerimin e rrjetit amerikan në Bregun e Atlantikut dhe në disa shtete të bregdetit të Gjirit. Ai ishte ndër ata që mbikëqyrin vendosjen e kabllit të parë telegrafik Transatlantik në 1858.

 
1879 Puck cartoon shows Cooper spanking his son Mayor Edward Cooper

Në 1840, Cooper u bë një kalorës i Qytetit të Nju Jorkut.

Para Luftës Civile, Cooper ishte aktiv në lëvizjen anti-skllavëri dhe promovoi zbatimin e koncepteve të krishtera për të zgjidhur padrejtësinë shoqërore. Ai ishte një mbështetës i fortë i çështjes së Unionit gjatë luftës dhe një avokat i çështjes qeveritare të parave të letrës.

I ndikuar nga shkrimet e Lydia Maria Child, Cooper u përfshi në lëvizjen indiane të reformave, duke organizuar Komisionin Indian të Shteteve të Bashkuara të financuar privatisht. Kjo organizatë, anëtarët e së cilës përfshinin William E. Dodge dhe Henry Ward Beecher, ishte e përkushtuar për mbrojtjen dhe ngritjen e amerikanëve vendas në Shtetet e Bashkuara dhe eliminimin e luftës në territoret perëndimore.

Përpjekjet e Cooper çuan në formimin e Bordit të Komisionerëve Indianë, i cili mbikëqyri Politikën e Paqes të Ulysses S. Grant. Midis 1870 dhe 1875, Cooper sponsorizoi delegacione indiane në Uashington, D.C., New York City dhe qytete të tjera Lindore. Këto delegacione u takuan me mbrojtësit indianë të të drejtave dhe iu drejtuan publikut mbi politikën indiane të Shteteve të Bashkuara. Folësit përfshinin: Red Cloud, Little Raven dhe Alfred B. Meacham dhe një delegacion i Indianëve Modoc dhe Klamath.

Cooper ishte një kritik i flaktë i standardit të arit dhe sistemit monetar të bazuar në borxhe të monedhës bankare. Gjatë gjithë depresionit nga 1873–78, ai tha se fajdeja ishte problemi kryesor politik i ditës. Ai mbrojti me forcë një monedhë të bazuar në kredi, të lëshuar nga Qeveria, të Notave të Shteteve të Bashkuara. Në 1883 adresat, letrat dhe artikujt e tij për çështjet publike u përpiluan në një libër, Ide për një Shkencë të Qeverisjes së Mirë.

Kandidatura presidenialeRedakto

Cooper u inkurajua të kandidojë në zgjedhjet presidenciale të vitit 1876 për Partinë Greenback pa asnjë shpresë për t'u zgjedhur. Shoku i tij drejtues ishte Samuel Fenton Cary . Fushata kushtoi më shumë se 25,000 dollarë .  Në moshën 85 vjeç, Cooper është personi më i vjetër i nominuar ndonjëherë nga ndonjë parti politike për President të Shteteve të Bashkuara.  Duhet Zgjedhjet u fituan nga Rutherford Birchard Hayes i Partisë Republikane . Cooper u tejkalua nga një kandidat tjetër i pasuksesshëm, Samuel J. Tilden i Partisë Demokratike .

Një familje politikeRedakto

 
Sarah Cooper
 
Peter Cooper pozoi me një fëmijë të vogël që besohet të jetë një nga mbesat e tij.

Në 1813, Cooper u martua me Sarah Bedell (1793–1869). Nga gjashtë fëmijët e tyre, vetëm dy mbijetuan pas moshës katër vjeçare: një djalë, Edward dhe një vajzë, Sarah Amelia. [1] Edward shërbeu si Kryetar i Bashkisë së New York City, ashtu si edhe burri i Sarah Amelia, Abram S. Hewitt, një burrë gjithashtu i përfshirë shumë në shpikje dhe industrializim.

Mbesat e Peter Cooper, Sarah Cooper Hewitt, Eleanor Garnier Hewitt dhe Amy Hewitt Green themeluan Muzeun Kombëtar të Dizajnit Cooper-Hewitt, i quajtur më pas Muzeu Cooper-Hewitt, në 1895. Fillimisht ishte pjesë e Unionit Cooper, por që nga viti 1967 ka qenë një njësi e Institucionit Smithsonian .

Pikëpamjet fetareRedakto

Cooper ishte një Unitar i cili rregullisht ndiqte shërbimet e Henry Whitney Bellows, dhe pikëpamjet e tij ishin Universaliste dhe jo-sektare . [2] Në 1873 ai shkroi:

Unë shoh për të parë ditën kur mësuesit e krishterimit do të ngrihen mbi të gjitha fuqitë shtrënguese dhe besimet konfliktuale dhe sistemet e pajisjes njerëzore, kur ata do t'i luten njerëzimit me të gjitha mëshirat e Zotit që të pajtohet me qeverinë e dashurisë, e vetmja qeveri që mund ta sjellë ndonjëherë mbretërinë e qiellit në zemrat e njerëzimit qoftë këtu ose në ahiret. [2]

Unioni CooperRedakto

Cooper kishte për shumë vite një interes në arsimin e të rriturve: ai kishte shërbyer si kreu i Shoqërisë Shkolla Publike, një organizatë private e cila drejtoi shkollat falas të qytetit të New York-ut duke përdorur paratë e qytetit, [3] kur filloi klasat e mbrëmjes në 1848. [4] Cooper konceptoi idenë e të pasurit një institut falas në Nju Jork, i ngjashëm me École Polytechnique (Shkolla Politeknike) në Paris, i cili do të ofronte arsim falas praktik për të rriturit në artet mekanike dhe shkencë, për të ndihmuar në përgatitjen e të rinjve dhe grave të klasa pune për sukses në biznes.

Në 1853, ai hapi terrenin për Bashkimin Cooper për Avancimin e Shkencës dhe Artit, një kolegj privat në Nju Jork, duke përfunduar ndërtesën në 1859 me koston e 600,000 dollarë. Bashkimi Cooper ofroi orë të natës me hyrje të hapur në dispozicion për burra dhe gra njësoj, dhe tërhoqi 2,000 përgjigje ndaj ofertës së tij fillestare, edhe pse 600 më vonë u larguan. Klasat ishin jo-sektare, dhe gratë trajtoheshin në mënyrë të barabartë me burrat, edhe pse 95% e studentëve ishin meshkuj. Cooper filloi një Shkollë për Gra të Dizajnit, e cila ofronte kurse ditore në gravurë, litografi, pikturë në kinë dhe vizatim. [4]

Institucioni i ri shumë shpejt u bë një pjesë e rëndësishme e komunitetit. Salla e Madhe ishte një vend ku mund të debatoheshin polemikat e ngutshme qytetare të ditës dhe, në mënyrë të pazakontë, pikëpamjet radikale nuk u përjashtuan. Përveç kësaj, biblioteka e Unionit, ndryshe nga Bibliotekat e afërta Astor, Mercantile dhe New York Society, ishte e hapur deri në orën 10:00 të natës, në mënyrë që njerëzit që punonin të mund t'i bënin ato pas orarit të punës. [4]

Sot Bashkimi Cooper [5] njihet si një nga kolegjet kryesore amerikane në fushat e arkitekturës, inxhinierisë dhe artit. Duke vazhduar besimin e Peter Cooper se arsimi në kolegj duhet të ishte falas, Unioni Cooper dha të gjithë studentët e saj me një bursë të plotë deri në vjeshtën e vitit 2014. [6]

FilantropiaRedakto

Në 1851, Cooper ishte një nga themeluesit e Fshatit të Fëmijëve, fillimisht një jetimore e quajtur "New York Juvenile Azil", një nga organizatat më të vjetra jofitimprurëse në Shtetet e Bashkuara. [7]

Vdekja dhe trashëgimiaRedakto

Cooper vdiq në 4 Prill 1883 në moshën 92 vjeç dhe u varros në Varrezat Green-Wood në Brooklyn, New York .


Lindhje të jashtmeRedakto

Kultura PopulloreRedakto

  • John M. Loretz, Jr kushtoi këngën e tij, Heroi i ditës sonë! Peter Peter Cooper, "Filantropisti i Madh i Amerikës".
  1. ^ Hughes, Thomas (1886). Life and Times of Peter Cooper. London: MACMILLAN AND CO. ff. 222–226. Marrë më 23 maj 2013. Our fifth child was my son Edward, who is still living....My sixth and last child, was our daughter Sarah Amelia, now Mrs. Hewitt. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Cooke, George Willis. Unitarianism in America: A History of Its Origin and Development, v.4 Boston: American Unitarian Association, 1902. pp.408-09
  3. ^ Burrows & Wallace p.780
  4. ^ a b c Burrows & Wallace p.782
  5. ^ Gordon, John. "Peter Cooper". philanthropyroundtable.org. The Philanthropy Roundtable. Marrë më 3 tetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Kaminer, Ariel (23 prill 2013). "College Ends Free Tuition, and an Era". The New York Times. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Our City Charities - No, IIL The New-York Juvenile Asylum". The New York Times. 31 janar 1860. Marrë më nëntor 21, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)