Peter Dinklage

Peter Dinklage

Peter Hayden Dinklage[1] ( /ˈdɪŋklɪ/,[2] lindi më 11 qershor, 1969)[3] është një aktor amerikan.[4] Që nga roli në The Station Agent (2003) që e zbuloi atë në publikun e gjerë, ai është shfaqur në një numër të madh të filmave duke përfshirë edhe rolin me zë Ghost në video lojën Destiny.

Peter Dinklage
Peter Dinklage by Gage Skidmore.jpg
Dinklage në vitin 2013 në San Diego Comic Con International
Lindi më (1969-06-11) 11 Qershor, 1969 (50 vjeç)
Vendlindja Morristown, New Jersey, Flag of the United States.svg
Emër tjetër Peter Hayden Dinklage
Shkolla e kryer Bennington College
Profesioni aktor
Vitet aktiv 1995–prezent
Bashkëshortja Erica Schmidt (2005)
Fëmijë 1

Që nga viti 2011, Dinklage ka luajtur rolin Tyrion Lannister në serinë e HBO, Game of Thrones. Ai fitoi një Emmy[5] dhe një Golden Globe Award[6] për Aktorin Mbështetës në vitin 2011, gjithashtu ka qen i kandiduar për Primetime Emmy nga viti 2012 deri më 2014. Ai gjithashtu fitoi një Emmy të dytë për Aktorin më të Mirë Mbështetës në Serinë Dramë në vitin 2015.[7]

Jeta e hershmeRedakto

KarrieraRedakto

FilmografiaRedakto

Çmimet dhe kandidimetRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Emmy winner Peter Dinklage thanks his dog sitter". 20 shtator 2011. Marrë më 6 shtator 2012.
  2. ^ Peter Dinklage Pronunciation. The Name Engine (April 30, 2014). Retrieved on May 7, 2015.
  3. ^ "Monitor". Entertainment Weekly (1263): 40. 14 qershor 2013.
  4. ^ http://m.nzherald.co.nz/entertainment/news/article.cfm?c_id=1501119&objectid=11510137
  5. ^ http://www.emmys.com/bios/peter-dinklage
  6. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 25 shtator 2015. Marrë më 6 nëntor 2015.
  7. ^ Mallenbaum, Carly (21 shtator 2015). "Peter Dinklage talks about 'being different'". USA Today. Marrë më 21 shtator 2015.

Lidhje të jashtmeRedakto