Pirro Mani (Korçë, 14 prill 1932 - New York, 3 qershor 2021) ishte aktor dhe regjisor i njohur shqiptar.

Pirro Mani
Lindi më 14 Prill 1932
Vendlindja Korçë, Shqiperi
Vdiq më 3 Qershor 2021
Vendvdekja Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Emër tjetër Piro Mani
Nënshtetësia Shqiptar
Profesioni Regjisor, Aktor i filmit dhe teatrit shqiptar
Vitet aktiv 1966 - 1991
I njohur për  I teti në bronx, Vitet e para, Loin des barbares etj
Titulli Artist i popullit
Përkatësia fetare Krishter
Bashkëshortja Pavlina Mani
Fëmijë Jola Mani

JetaRedakto

Një nga personalitetet më të shquar në historinë e teatrit shqiptar. Regjisor dhe pedagog i shkëlqyer, për 25 vjet punoi në Teatrin Kombëtar. Studioi në Institutin Shtetëror të Artit Teatror, GITIS, në Moskë. Pas kthimit në atdhe u emërua regjisor i Teatrit “A. Z. Çajupi”, Korçë, të cilin e drejtoi me sukses për rreth tetë vjet. Që nga 1967 – 1992 ka qënë regjisor i Teatrit kombëtar, ku ka vënë me dhjetra pjesë teatrale. Në karrierën e tij artistike numëron mbi 80 shfaqje. Është nderuar me shumë çmime. Është mjeshtër i regjisë e skenave masive, njohës i thellë i mizanskenës. Shfaqjet kulminante janë "Cuca e maleve", “Fytyra e dytë”, "Arturo Ui", "Gjenerali i ushtrisë së vdekur", “Epoka para gjyqit”, "Nata e 12 -të", “Prometeu”, etj. Është angazhuar edhe në disa filma artistikë. Ka fituar shumë çmime dhe është nderuar me titullin e lartë “Artist i popullit”. Prej disa vjetësh jeton në Nju Jork, SHBA, së bashku me të shoqen, aktoren e mirënjohur Pavlina Mani dhe familjen

VdekjaRedakto

Pirro Mani u nda nga jeta ne moshen 89 vjecare me 3 Qershor 2021 ne SHBA (Amerike) ku kishte rreth shume vite qe jetonte me familjen, femijet dhe gruan, aktoren Pavlina Mani.

FilmografiaRedakto


  Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.