Plasticat është një film i shkurtër kroat i animuar kompjuterik i vitit 2003 nga Simon Bogojević-Narath dhe Kenges Studio. Filmi ndërthur një mjedis fantastiko-shkencor post-apokaliptik me tema humaniste. [1] Filmi i shkurtër fitoi një sërë çmimesh në festivalet e filmit në Sao Paulo (Anima mundi, 2003), Zagreb (Oktavija, Dani hrvatskog filma, 2003), [2] Londër (Festivali Ndërkombëtar i Animacionit në Londër, Festivali i Filmit të Ardhshëm BFI, 2004) dhe në Bruksel (Festivali Ndërkombëtar i Filmit Fantastik në Bruksel, 2005). [3] [4]

Përndryshe Simon Bogojevic-Narath është skenarist dhe regjisor i filmit tjetër me titull Illyricum. [5]

Shih edheRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "Telegramov esej o nastanku crtića u Hrvatskoj (5. dio): Nova generacija je donijela potpuni preporod moderne animacije u Hrvatskoj". Telegram.hr. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Plasticat najbolji u Brazilu". www.vecernji.hr. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Culturenet.hr - 'Plasticat' polučio uspjeh u Londonu". www.culturenet.hr. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Plasticat". bonobostudio.hr. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Pavekovic, Ervin (21 korrik 2022). "Kao da se stidimo našeg: Razgovorali smo s ekipom filma Illyricum" [Sikur na vjen turp për atë që është e jona: Bisedë me ekipin e filmit Illyricum]. novilist.hr (në kroatisht). Marrë më 25 korrik 2022.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)

Lidhje të jashtmeRedakto