Romane, revista, filma, TV dhe lojëra vizuale të zhanrit science fiction.

Science fiction [ˌsai.ɛ̆nʦ ˈfɪk.ʃn̩], (shqip: Fanta-shkenca, edhe: Science Fiction, Sciencefiction apo Science-Fiction; shk. Sci-Fi, SciFi [sai.ˈfai] apo SF; sqt. Shkenca fiktive, Sajëns fikshën.) është një formë e literaturës dhe të filmit, por edhe disiplina të tjerë si p. sh. arti pamor.

Shkrimtarë fantastiko-shkencorëRedakto

Filma fantastiko-shkencorëRedakto

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Science fiction – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale


  Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.