Policia e Mbrojtjes nga Zjarri dhe për Shpëtim


Zjarrfikset në trainim.

Policia e Mbrojtjes nga Zjarri dhe për Shpëtim (PMNZSH) ose thjesht Zjarrfikësat është një departament qeveritar në Republikën e Shqipërisë përgjegjës për parandalimin e rreziqeve që lidhen me përhapjen e zjarreve, mbrojtjen e jetës së qytetarëve dhe pronave të prekura nga zjarret ndërsa janë të përfshirë në operacionet e shpëtimit dhe ndihmës dhe sigurimin e shërimit pas një katastrofe. PMNZSH operon në një nivel lokal në bashkëpunim me Agjencin Kombëtare e Mbrojtjes Civile dhe Ministrinë e Punëve të Brendshme.[1][2]

HistoriaRedakto

Agjensia u krijua në vitin 1945 me emrin Policia zjarrfikës, e cila në atë kohë ishte pjesë e "Policisë Popullore". Në vitin 1991, gjatë tranzicionit të sistemit politik në Shqipëri, u bënë disa ndryshime në Ligjin për zjarrfikëset.[3] Deri në vitin 2017 shërbimi i Zjarrit dhe Shpëtimit u komandote nga prefekti për secilën nga 12 qarqet e Shqipërisë. Por, me rritjen e nevojës për shërbimin dhe nevojën për rinovim dhe përmirësim të të gjitha departamenteve dhe flotave të automjeteve në të gjithë vendin, Këshilli i Ministrave vendosi të decentralizojë disa prej shërbimeve të Zjarrit dhe të Shpëtimit dhe t'i kalojë drejtimin e tyre bashkive.[4][5][6]

ReferimeRedakto

  1. ^ "Archived copy" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 2012-10-16. Marrë më 2011-05-28.Mirëmbajtje CS1: archived copy si titull (link)
  2. ^ "BBC NEWS - England - Tyne - Firefighters aid Albanian crews". news.bbc.co.uk (në anglisht).
  3. ^ "Historiku i Policisë Popullore - Bunk'art". bunkart.al.
  4. ^ Telegraf, Gazeta. "Copëzohet Shërbimi Zjarrfikës, 12 bashki pajisen këtë vit, 10 më 2018-ën, 39 mbeten në varësi të Emergjencave". Gazeta Telegraf.
  5. ^ News, Java (11 dhjetor 2015). "Projektligji / Zjarrfikësit ikin nga Prefektët, i kalojnë Bashkive -".
  6. ^ albmania.al, Albmania Group - (11 dhjetor 2015). "Decentralizohet shërbimi zjarrfikës, i kalon bashkive".