Papa Ponciani ( l. ?, Roma - v. 19 nëntor 235, Sardenja) ishte papa i 18 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 21 korrik 230 dhe deri më 28 shtator 235. Paraardhës i tij ishte Papa Urbani I, ndërsa pasardhësi Papa Anteri.

Papa Ponciani
Pope Pontian.jpg
papa i 18 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 21 korrik 230
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 28 shtator 235
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi Papa Urbani I
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi Papa Anteri
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Sardenja, 19 nëntor 235
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Katakombi i Shën Kalistit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Urbani I
Papë
21 korrik 23028 shtator 235
Pasardhësi 
Papa Anteri