Një programer, programues, programues kompjuteri ose kodues është dikush që shkruan programe kompjuterike. Termi programer kompjuterik mund tju referoj tek një fushë e specializuar e programimit komjuterik ose te një fushë e përgjithshme në të cilën shkruhet kod për më shumë lloje të softuerëve. Ai i cili praktikon ose pretendon një njohuri formale mbi programimin mund të njihet si një analist i programimit. Gjuhët kryesore të programimit kompjuterik jan (C, C++, Java, Lisp, Python etj) është shpesh një parashtesë për tituj më lart, dhe ata që punojnë në një fushën e webit shpesh parashtesa titujve të tyre definohet me web (web-programer).

Studentët programues në Technische HochschuleAachen, Gjermani në vitin 1970
Ada Lovelace konsiderohet si programuesja e parë kompjuterike.[1]

Natyra e punësRedakto

Shih edheRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ Fuegi, J.; Francis, J. (2003). Lovelace & Babbage and the creation of the 1843 "notes". Annals of the History of Computing. Vëll. 25. fq. 18–26. doi:10.1109/MAHC.2003.1253887. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Leximi të mëtejshëmRedakto

  • Weinberg, Gerald M., The Psychology of Computer Programming, New York: Van Nostrand Reinhold, 1971
  • An experiential study of the nature of programming work: Lucas, Rob. "Dreaming in Code" New Left Review 62, March–April 2010, pp. 125–132.

Lidhje të jashtmeRedakto