Álava është një provincë e komunitetit autonom Baskia, në Spanjë. Álava ka një popullsi prej 322,557 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 2,963 km2.

Provinca Álava
Provincë
Stema_figura
Stema
Flag of Álava.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Komuniteti Autonom  Baskia
Kryeqyteti Vitoria-Gasteiz
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 10,148 km2
Popullsia 322,557 banorë
Dendësia 110 banorë/km2

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto