León është një provincë e komunitetit autonom Castile dhe León, në Spanjë. León ka një popullsi prej 500200 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 15581 km2.

Provinca León
Llión
Popullsia
 • Gjithsej500.200
Emri i banorëveEnglish: Leonese
spanjisht: Leonés/Leonesa

Referimet Redakto

Lidhje të jashtme Redakto