Segovia është një provincë e komunitetit autonom Castile dhe León, në Spanjë. Segovia ka një popullsi prej 163701 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 6920.65 km2.

Provinca Segovia
Popullsia
 • Gjithsej163.701
Emri i banorëvespanjisht: Segoviano/a

Referimet

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto