Segovia është një provincë e komunitetit autonom Castile dhe León, në Spanjë. Segovia ka një popullsi prej 163701 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 6920.65 km2.

Provinca Segovia
Popullsia
 • Gjithsej163.701
Emri i banorëvespanjisht: [Segoviano/a] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto