Provinca e Kremonës është një provincë italiane e rajonit të Lombardisë, e cila kufizohet në veri nga Provinca e Bergamos dhe Provinca e Breshias, në lindje nga Provinca e Mantovës, në jug nga Provincat e Parmës dhe PiaçencësEmilia-Romanjas dhe në perëndim nga Provinca e Lodit dhe Provinca e Milanos.

Provinca e Kremonës
Provincia di Cremona
Popullsia
 • Gjithsej(2.012) 361,812
{{{postal_code_type}}}
26100, 26010-26049
Faqja zyrtarewww.provincia.cremona.it