Provinca e Mantovës është një provincë italiane e LombardisëItali, me kryeqytet Mantova.

Provinca e Mantovës
Italisht : Provincia di Mantova
Provincë
noform
Pallati i Cervetës, selia e qeverisjes së provincës.
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Lombardia
Kryeqendra Mantova
Presidenti Alessandro Pastacci
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.339 km2
Popullsia (2013) 412 373 banorë
Dendësia 176,3 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 46100, 46010-46049
Prefiksi 0376, 0386, 0375
Nr. i komunave 70
Faqja Zyrtare www.provincia.mantova.it

Ajo kufizohet në veri-lindje nga Provinca e Veronës të rajonit Veneto, në lindje nga Provinca e Rovigos të rajonit Veneto, në jug nga Provinca e Ferrarës, Provinca e Modenës, Provinca e Reggio Emilias dhe Provinca e Parmës të rajonit Emilia-Romanja, në perëndim nga Provinca e Kremonës dhe në veri-perëndim nga Provinca e Breshias.