Mantova (Italisht: Mantova) është qytet dhe komunëLombardia në veri të Italisë, dhe kryeqyteti i provincës me njëjtin emër.

Mantova
Italisht : Mantova
Qytet
noform
Pamje nga Mantova
Vendndodhja
Mantova is located in Itali
Mantova
Mantova

Koordinatat: 45°10′V 10°48′L / 45.167°V 10.800°L / 45.167; 10.800

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Lombardia
Provinca Mantua
Kryetari i Bashkisë Mattia Palazzi
Partia PD
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 63.97 km2
Lartësia 19 m (m.n.d.)
Popullsia 48,353 banorë
Dendësia 760 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 46100
Prefiksi 0376
Shenjti mbrojtës Anselm of Lucca
Dita e shenjtit 18 mars
Faqja Zyrtare www.comune.mantova.gov.it

Më 2016, Mantova do të bëhet i kryeqyteti i kulturës i zgjedhur nga qeveria e Italisë më 27 tetor 2015. Më 2017, Mantova do të bëhet si kryeqyteti i gastronomisë.

Është qyteti më i afërt i vendlindjes ku ka lindur poeti romak Virgjili.

BinjakëzimetRedakto