Provinca e Veronës (Italisht: Provincia di Verona) është një krahinë italiane e rajonit të Venetos.

Provinca e Veronës
Provincia di Verona
Lozha e Këshillit të Veronës
Lozha e Këshillit të Veronës
Verona in Italy.svg
Popullsia
 • Total925,290
Faqja zyrtarewww.provincia.verona.it

Provinca e Veronës kufizohet në veri nga Provinca Autonome e Trentos (Trentino-Tiroli Jugor), në lindje nga Provinca e Viçencës, dhe nga Provinca e Padovës, në jug nga Provinca e Rovigos dhe në jug e perëndim nga provincat e Mantovës dhe Breshias (Lombardia).

  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.