Provinca e Sud Sardenjas është një provincë e rajonin Sardenjë, në Itali. Ka një popullsi prej 351.586 (31-7-2018)[1] banorësh dhe një sipërfaqe prej 6.530 km². Dendësia e popullsisë është 53,84 banorë/km².
Kryeqëndra e provincës është qyteti Carbonia.

Provinca e Sud Sardenjas
Italisht : Provincia del Sud Sardegna
Provincë
Flamuri_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Kryeqendra Carbonia
Presidenti
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 351.586 (31-7-2018) banorë
Dendësia 53.84 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 09010-09011, 09013-09017, 09019-09027, 09029-09031, 09034-09041, 09043, 09049, 09051-09059, 09061-09066
Prefiksi 070, 0781, 0782, 0783
Nr. i komunave 107
Faqja Zyrtare www.provincia.sudsardegna.it/it

ReferimeRedakto