Carbonia (Carbònia, Crabònia) është komunë e ItalisëProvinca e Sud Sardenjas, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 145.54 km², dhe gjendet në lartësi mbidetare 111 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 28.581 banorë[1].

Carbonia
Popullsia
 • Gjithsej28,581
{{{postal_code_type}}}
  09013
Faqja zyrtare Faqja e komunës

Referime Redakto

  1. ^ "Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016". Arkivuar nga origjinali më 11 mars 2019. Marrë më 13 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera Redakto

  •   Commons: Carbonia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale