Provinca e Venecias (Italisht: Provincia di Venezia) është një krahinë italiane e Venetos me rreth 863.000 banorë.

Provinca e Venecias
Provincia di Venezia
Popullsia
 • Gjithsej863,013
{{{postal_code_type}}}
30121-30176 Venecia, 30010-30039
Faqja zyrtarewww.provincia.venezia.it

Provinca e Venecias kufizohet në veri-lindje me Provincën e Udines dhe Provincën e Pordenones të rajonit të Friuli-Venecia Xhulias, në jug me Provincën e Rovigos, në perëndim me Provincën e Padovës dhe Provincën e Trevisos dhe në lindje laget nga Detin Adriatik.