Pripyat (Ukrainisht: При́п'ять, romanizimi: Prypiat; Rusisht: При́пять, romanizimi: Pripyat) është një qytet i braktisur në veri të Ukrainës, afër kufirit Ukrainë-Bjellorusi. U emërua pas lumit Pripyat, qyteti u themelua më 4 shkurt 1970, si qyteti i nëntë bërthamor (një lloj qyteti i mbyllur) në Bashkimin Sovjetik, për të shërbyer Centralin Bërthamor të Çernobilit aty pranë. Ishte shpallur zyrtarisht një qytet në vitin 1979 dhe ishte rritur në një popullsi prej 49.360 me kohën kur u evakuua pasditen e 27 prillit 1986, një ditë pas katastrofës së Çernobilit.

Pripyat
Прип'ять
Pamja e Çernobilit fotografuar nga një ndërtesë në Pripyat
Pamja e Çernobilit fotografuar nga një ndërtesë në Pripyat
Popullsia
 • Gjithsej2.019[1]
(rreth 49.360 më 1.986)
{{{postal_code_type}}}
S'ka (më parë kishte 01196)

Edhe pse Pripyat ndodhet brenda rrethit administrativ të Raion Ivankiv, komuna e braktisur tani ka statusin e qytetit me rëndësi oblast brenda provincës Kiev (oblast) dhe administrohet direkt nga Kievi.

Historia Redakto

Prapaskenës Redakto

Qasja në Pripyat, ndryshe nga qytetet me rëndësi ushtarake, nuk ishte e kufizuar para katastrofës, pasi Bashkimi Sovjetik konsideronte stacionet e energjisë bërthamore më të sigurt se llojet e tjera të termocentraleve. Stacionet e energjisë bërthamore u prezantuan si arritje të inxhinierisë sovjetike, duke shfrytëzuar energjinë bërthamore për projekte paqësore. Slogani "atom i qetë" (Rusisht: мирный атом, mirnyy atom) ishte i popullarizuar në ato kohë. Plani fillestar kishte qenë ndërtimi i uzinës vetëm 25 km nga Kievi, por Akademia e Shkencave e Ukrainës, midis organeve të tjera, shprehu shqetësimin se do të ishte shumë afër qytetit. Si rezultat, termocentrali dhe Pripyat[4] u ndërtuan në vendet e tyre aktuale, rreth 100 km larg Kievit. Pas katastrofës, qyteti i Pripyat u evakuua në dy ditë.[5]

Në vitin 1986, qyteti i Slavutych u ndërtua për të zëvendësuar Pripyat. Pas qytetit të Çernobilit, ky ishte qyteti i dytë më i madh për akomodimin e punëtorëve të termocentraleve dhe shkencëtarëve në Bashkësinë e Shteteve të Pavarura.

Në kulturën popullore Redakto

Filmat Redakto

Lojërat Redakto

  • Call of Duty: Black Ops ka segmente të vendosura në zonën e Pripyatit.
  • Në video lojën Counter-Strike: Global Offensive, harta me emrin Cache e sheh veprimin në zonën e Pripyat, me ekipin Terrorist që përpiqet të hedhë në erë një depo e cila me sa duket mund të përmbajë mbetje bërthamore, ndërsa ekipi Counter-Terrorist përpiqet ta ndalojë atë.

Filma vizatimor Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "What does Chernobyl look like now, is it safe and does anyone live there?". 2019-05-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Elevation of Pripyat',Ukraine Elevation Map, Topography, Contour". Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2016. Marrë më 2016-07-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "City Phone Codes". Arkivuar nga origjinali më 15 gusht 2015. Marrë më 2 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "History of the Pripyat city creation". chornobyl.in.ua. Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2011. Marrë më 2 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Anastasia. "dirjournal.com". Info Blog. Arkivuar nga origjinali më 17 nëntor 2014. Marrë më 2 dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)