Rajoni i Gjakovës (serbisht: Ђаковички округ ose Đakovički okrug) është njëri nga shtatë rajonet e Kosovës. Kryeqendra është Gjakova.

Rajoni i Gjakovës
Ђаковички округ
Đakovički okrug
Rajon
Popullsia
 • Gjithsej214.672
{{{postal_code_type}}}
50000
Targat07

Njësitë vendore

Redakto

Rajoni i Gjakovës përfshin katër komuna dhe 170 vendbanime.

Komuna Popullsia (2011) Sipërfaqja (km2) Dendësiteti (km2) Vendbanimet
Gjakova 94,557 587 161.1 91
Rahoveci 75,053 276 220.5 34
Deçani 38,984 180 216.6 37
Juniku 6,078 86 70.7 10
Rajoni i Gjakovës 214,672 1,129 172.4 170

Shiko edhe

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto


Referimet

Redakto