Juniku

qytezë në Kosovë

Koordinatat: 42°17′00″V 20°09′50″L / 42.2834°V 20.1639°L / 42.2834; 20.1639


Junik (Juniku) është një komunë dhe qytet i vogël në Kosovën perëndimore, në Qarkun e Pejës.Eshtë e vendosur në perëndim të Kosovës, në mes të Deçanit dhe Gjakovës, përgjatë kufirit malor të Kosovës me Shqipërinë. Ajo është e populluar me shqiptarë etnikë. Juniku është vendlindja e shumë njerëzëve të njohur:si e shkencëtarit të mjekësisë dhe specialistit oftalmolog Dr. med.Ismet Hebibi- shkrimtar dhe politikan. E poetit Din Mehmeti, e heroit Edmond Hoxha, kritikut letrarë Ali D. Jasiqi, Prof. dr.Ismet Bajraktarit, Prof. dr. Zenun Gjocajt, Prof. dr. Islam Shehut, piktorit Rexhep Goçi, poetit Haxhi Kraki, Prof. dr. Deme Hotit e shumë prof. të Univeristetit në Prishtinë.Gjithashtu e ish-kampionit në boksin europian Luan Krasniqi,kampionit ne boks Robin Haxhi Krasniqi, kampionit aktual te 7-fishtë të Kosovës në atletikë- Arsim Miroci, dhe shume njerzeve te njohur ne histori dhe pelqnareve Oda e Junikut lergjendar- historik. Juniku, bënte pjesë në Alltun-Ilisë e cila përmendet në krisovulën e Stefan Deçanit dhe Stefan Dushanit. Në krisovulen e Stefan Deçanit, që ja dhuroi manastirit të Deçanit (1330), në Alltun- Ilisë përfshihen 10-të fshatra (të malësisë së Gjakovës dhe viset e Shqipërisë veriore (Brenc).

Juniku
Qytet
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Kosova
Qarku Gjakovë
Kryetari i Bashkisë Agron Kuqi
Partia AAK
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 86,2 km2
Popullsia 12,500 banorë
Dendësia 145 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 51050
Prefiksi 039
Faqja Zyrtare KK Junik

Emërtimi i këtij fshati, rrëzë Alpeve shqiptare rrjedhë nga fjala latine:

Judico- avi, atum, are: që do të thotë me gjaku.
Junetio-onis: që do të thotë, bashkim, lidhje.
Unus, a unum: që do të thotë i vend i jashtëzakonshëm, i veçantë i pashoq.

Kufizohet me komunën Deçanit, Gjakovës, dhe me Shqipërinë. Është i njohur për rrugët historike në mes Deçanit dhe Gjakovës.

HistoriaRedakto

Artikulli kryesor : Historia e Junikut

Për bashkerendimin e forcave, me nismen Hasan Prishtina, u mblodh me 21 maj 1912, ne Junik u mbajt nje kuvend i posaçem. Ne te moren pjese, kryesisht, perfaqesues te Kosoves, disa perfaqesues te Dibres dhe te Shkodres dhe ndonje perfaqesues nga Jugu. Pas shume debatesh u lidh besa për rifillimin e kryengritjes se pergjithshme. Ne themel te programit te kryengritjes u vu kerkesa për autonomine e Shqipërise. Programi i Kuvendit te Junikut permbante: ngritjen e nje administrate shqiptare ne te cilen shqipja te perdorej si gjuhe zyrtare; ngritjen e flamurit shqiptar ne te gjithe vendin dhe garancine e Fuqive te Medha për zbatimin e ketyre kerkesave.

Kuvendi i Junikut, me programin e tij kombetar, ndikoi ne zgjerimin e kryengritjes ne viset e tjera dhe ne shtimin e radheve te saj me mijera luftetare.

Ne korrik, kryengritja ishte shtrire pothuajse ne te gjitha trevat shqiptare, qe nga Mitrovica, ne veri, dhe deri ne Cameri, ne jug. Forcat kryengritese cliruan qytete dhe krahina te tera, sidomos ne vilajetin e Kosoves. Veprimet e reparteve ushtarake dhe te autoriteteve osmane ne Shqipëri u paralizuan.

 
pozita gjeografike

Juniku, shtrihet në bregun e majte të lumit Erenik, dhe në të djathtë të lumit Trava, me lartësi mesatare detare prej 367-500 metrash. Juniku gjendet mes gjërsisë gjeografike 42,22 shkallë dhe gjatsisë gjeografike prej 20,26 shakallë. Në drejtim të këtij fshati gravitojnë fshatrat e Vokshit dhe të Rekës së Keqe, duke u shtri rrenze Alpeve Shqiptare. Mu të burimi i lumit Erenik, ngritet maja me e lartë e Alpeve Shqiptare Gjeravica. Juniku karakterizohët me klimë të mesme kontinenatale të modifikuar me komponente të klimës mesdhetare. Vera është e nxehtë dhe e thatë. Temperatura mesatare e muajt korrik është 21 C , kurse gjatë dimrit - janar është minus 11 C . Burimet e ujrave që vinë nga kurorat e maleve nga gropa e Erenikut dhe nga Alpet Shqiptare, formojnë rrjedhat sipërfaqsore të ujërave në fshatin Junik. Të gjithe prronjet e këtij teritori derdhen në lumin Erenik, i cili derdhet në Dri afër Urës së Fshejtë. Ereniku buron nga Bjeshkët e Junikut (liqejt e gjeravices),në lartësi afër njëmi metra, kalon nëpër bjeshkët e Erenikut (Junikut) , Malin e madhë. Lipovicat, në anën e djathtë të lagjës Gacafer, rrënze bregut Moronica, në mesin e lagjës Berishë dhe kalon tërë fshatrat e rekës, dhe në dalje të Gjakovës derdhet në Dri të Bardhë. Ereniku me kapacitetin e ujit, ujitë fushën e Junikut, që është shumë pjellore, rrafshinat e tyre kanë rëndësi të madhe ekonomike dhe antropogjeografike.

Bjeshket e Junikut .

DemografiaRedakto

Duke u mbështetur në të dhënat statistikore të vitit 1981 dhe disa regjistrimeve lokale që janë bërë pas luftës, vlerësohet të ketë:

 • Popullsi prej 12.500 banorë (me njësi tjera kadastrave).
 • Dendësia e popullsisë afërsisht 145 banorë / 1km2
 • Familje prej mesatarisht 7 anëtarë.

KulturaRedakto

SportiRedakto

Një ndër boksierët më të spikatur janë Luan Krasniqi, dhe Robin [Haxhi] Krasniqi qe po arrijne suksese te shumta ne arenen nderkombetare. Klubi i atletikes se Junikut ka arritur poashtu suksese te shumta ne duke fituar trofe dhe medalje te dhumta ne te gjitha diciplinat. Vlene te permenden Burneta Rama, Arsim Miroci,Taulant Llolluni,Rrustem Pepshi si dhe trajneri Kadri Shala(i cili njeheresh është edhe trajneri me i spikatur ne republiken e kosoves . Si dhe kickboxerat e njohur Burim Gjoci dhe Mergim Gacaferi .

EdukimiRedakto

Komuna e Junikut i ka dy Objekte shkollore ate të shkollimit fillor dhe të mesem.Objekti mesimor i shkollmit te mesëm është me kushte Evropiane dhe është objekti me i mirë në Kosovë Institucionet shkollore: Shkollat fillore me 1124 nxënës dhe shkollimin e mesëm me 220 nxënës, me numër të mësimdhënësve: profesor 56 personel administrativ 2 dhe personel teknik 7. Ndërsa në shkollimin e mesëm me gjithsejtë 9 profesor dhe 1 koordinator.

Të tjeraRedakto

 • Telekomunikacioni

ne telekomunikacion juniku ka bere perparime te medha pozitive. Tash Juniku ka asfaltuar rrugen junik-dobrosh-rrac-pac-sheremet-gjakovë rrugen Junik-botushë-ponashec-gjakove rrugen Junik-voksh-sllup-dranoc-carrabreg si dhe ka asfaltuar pjeserisht rrugen junik-rastavic. Keto rruge dukshem kane ndikuar ne permiresimin e infrastruktures si dhe ne zhvillimin ekonomik.

 • Transporti
 • Ushtria
 • Pushime
 • Infrastruktura

deri me tani ne junik është punuar ne qender(trogovisht) ne te cilen janë bere punime te mira dhe perparimtare.

Shiko edhe këtuRedakto

Personalitete të dalluaraRedakto

 • Dr.med.Ismet Hebibi,Oftalmokirurg
 • Luan Krasniqi
 • Edmond Hoxha
 • Din Mehmeti
 • Robin Krasniqi

Lidhje të jashtmeRedakto

Sistemi shtetrorë në Kosovë

 
Stema e shtetit
Deklarata Kushtetuta Republika e Kosovës SHPK TMK
Gjykata Kuvendi Kryetari Qeveria Shërbimet
Komunale : Artana  · Dardana  · Deçani  · Sharri  · Drenasi  · Ferizaj*  · Fushë Kosova  · Gjakova*  · Gjilani*  · Graçanica  · Hani Elezit**  · Burimi  · Juniku  · Kaçaniku  · Klina  · Kllokoti  · Albaniku  · Lipjani  · Malisheva  · Mamusha  · Mitrovica*  · Kastrioti  · Parteshi  · Peja*  · Podujeva  · Prishtina*  · Prizreni*  · Rahoveci  · Ranillugu  · Shtërpca  · Shtime  · Skënderaj  · Theranda  · Vitia  · Vushtrria  · Zubin Potoku  · Zveçani
Rajonale : Gjakova ·  Gjilani · Mitrovica · Peja · Prizreni · Prishtina · Ferizaj