Rajoni i Prizrenit (serbisht: Призренски округ Prizrenski okrug, turqisht: Prizren ili) është njëri nga shtatë rajonet e Kosovës. Kryeqendra është qyteti i Prizrenit.

Rajoni i Prizrenit
Призренски округ
Prizrenski okrug
Rajon
Popullsia
 • Gjithsej331.670
{{{postal_code_type}}}
20000
Targat04

Njësitë vendore Redakto

Rajoni i Prizrenit përfshin 6 komuna dhe 195 vendbanime.

Komuna Popullsia (2011) Sipërfaqja (km2) Dendësiteti (km2) Vendbanime
Komuna e Prizrenit 177,781 284 626.0 74
Komuna e Therandës 59,722 306 178.5 42
Komuna e Malishevës 54,613 361 165.4 43
Komuna e Sharrit 33,997 435 78.2 35
Komuna e Mamushës 5,507 11 500.6
Rajoni i Prizrenit 331,670 1,397 237.4 195

Shiko edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto


Referimet Redakto