Rajoni i Prizrenit (serbisht: Призренски округ, Prizrenski okrug) është njëri nga shtatë rajonet e Kosovës. Kryeqendra është qyteti i Prizrenit.

Rajoni i Prizrenit
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Kosova
Kryeqyteti Prizreni
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,397 km2
(539 sq mi) km2
Popullsia 331,670 banorë (2011)
Dendësia 240/km2 (610/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET +1
Verore CEST +2
Kodi Postal 20000
Targa 04

Njësitë vendoreRedakto

Rajoni i Prizrenit përfshin 6 komuna dhe 195 vendbanime.

Komuna Popullsia (2011) Sipërfaqja (km2) Dendësiteti (km2) Vendbanime
Prizreni 177,781 284 626.0 74
Theranda 59,722 306 178.5 42
Malisheva 54,613 361 165.4 43
Sharri 33,997 435 78.2 35
Mamusha 5,507 11 500.6
Rajoni i Prizrenit 331,670 1,397 237.4 195

Shiko edheRedakto


ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto