Rajshahi (Bengalisht: রাজশাহী) është qytet metropolitane në Bangladesh. Ndodhet në bregun verior të Lumit Padma, afër kufirit Bangladesh-Indi, qyteti ka popullsi me 8,420,701 banorë (2012).

Rajshahi
রাজশাহী
Qytet
Stacioni hekurudhor
Stacioni hekurudhor
Popullsia
 • Gjithsej8.420.701
{{{postal_code_type}}}
6000

Historia Redakto

Distrikti Rajshahi ishte pjesë e rajonit Pundra të Bengalit të lashtë. Kryeqyteti i Vijaya Sena, mbret i cili udhëhoqi operacione ushtarake në Sri Lanka dhe Azia Juglindore ishte 14 kilometra në perëndim të qytezës Rajshahi. Në mesjetë, rajoni ishte i njohur si "Rampur Boalia". Prejardhje e emrit "Rajshahi" është diskutuar mesin e dijetarëve. Shumica prej tyre thojnë se emri rrjedh nga mbretërit hindu dhe zamidarët (ose "Raja") si "Raj" dhe "Shahi"; që do të thotë Mbretëror dhe Mbretëri.[1]

Klima Redakto

Sipas Klasifikimit të klimës Köppen, Rajshahi ka klimë tropikale të lagësht dhe të thatë. Stina e nxehtë fillon në fillim të marsit dhe vazhdon deri në mes të korrikut. Temperatura mesatare maksimale është rreth 32-36 °C gjatë muajve prill, maj, qershor dhe korrik dhe temperatura minimale e regjistruar në janar është rreth 7 deri në 16 °C. Rreshjet mesatare të shiut nës distrikt është rreth 1,448 milimetra.[2]

Demografia Redakto

Zona metropolitane (përfshirë qytezat e Nowhata & Katakhali) ka popullsi rreth 1 milionë.

Bengalisht është gjuha kryesore për qytetarët e qytetit. Shumë dialektet dalluese Bengalisht dhe gjuhët rajonale janë folur gjithashtu. Gjithashtu anglishtja përdoret, sidomos për qëllime akademike dhe biznese. Ka minioritete të cilët flasin urdu, të cilët janë pasardhësit e muslimanëne prej pjesës lindore të Indisë britaneze të cilët kanë kërkuar strehim gjatë ndarjes së Indisë dhe Pakistanit më 1947.

Shkalla e leximit të qytetit është 74.1%. Rreth 86% të popullsisë ndjekin Islamin dhe rreth 13% banorë ndjesin Hinduizmin, 1% ndjekin fetë tjera si Buddhizmin, Jainizmin, Sikhizem dhe Krishterizmin.

Arsimimi Redakto

Rajshahi është qendra kryesore e arsimit. Ka shumë institucione arsimore qeveritare dhe private.

Institucionet kryesore arsimore janë:

Binjakëzimet Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "800 years of Rajshahi city". The Independent. Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2013. Marrë më 8 korrik 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "bbsgov.org". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)