Hape menynë kryesore

Raleigh, North Carolina (City of Raleigh) është një qytet në qarkun Wake, Durhamshtetit federal North Carolina, SHBA. Në Raleigh, North Carolina jetojnë 431746 banorë (2014)[1]</ref>, dhe dendësia e popullisë është 1170.04 banor/km2 (3023.4 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 375 km2 (144.8 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 96 m (315 ft).

Raleigh, North Carolina
Anglisht : City of Raleigh
qytet
noform
Downtown Raleigh
Stema_figuraFlag of Raleigh, North Carolina.svg
Vendndodhja
Raleigh, North Carolina is located in SHBA
Raleigh, North Carolina
Raleigh, North Carolina

Koordinatat: 35°46′50″V 78°38′20″P / 35.78056°V 78.63889°P / 35.78056; -78.63889

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal North Carolina
Qarku Wake, Durham
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 375 km2
 •  tokësore 369 km2
 •  ujore 2.5 km2
Lartësia 96 m (m.n.d.)
Popullsia 431746 banorë (2014)
Dendësia 1170.04 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1792
Zona Kohore Eastern (EST)-5
Verore EDT-4
Kodi Postal 276xx
Prefiksi 919, 984
Koordinatat 35° 46′ 50″ Veri

78° 38′ 20″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.raleighnc.gov

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Annual Estimates of the Population of Metropolitan and Micropolitan Statistical Areas: April 1, 2000 to July 1, 2008". 2008 Population Estimates. United States Census Bureau, Population Division. July 1, 2009. Arkivuar nga origjinali origjinali (CSV) më 23 prill 2009. Marrë më July 2, 2009. Një parametër i panjohur |dead-url= është injoruar (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Raleigh, North Carolina – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale