Ratko Mlladiq (Serbisht: Ратко Младић; Bozhinoviq, komuna Kalinovik, B dhe H, 12 mars 1943) është ish general i forcave serbeBosnje dhe Hercegovinë në periudhën nga 1992 deri në vitin 1995 dhe i dyshuar i Hagës për krime lufte.

Ratko Mlladiq (1993)

BiografiaRedakto

Babai i Ratko Mladiqit, Negjo (1909-1945), është vrarë nga ustashët. Nëna Stana (1919-2003), vet i rritë vajzen Milicen ( 1940) , dhe djemt Ratka dhe Milivoje (1944-2001). Menjiher pas lindjes së Ratko Mlladiqit e ëma dhe i ati janë smuar nga tifusi, edhe vet ishte i sëmuar rëndë. Mbeti gjallë falë ushtarëve italian , të cilët njëkohë e kan shëruar dhe janë përkujdesur për të. Shkollën fillore e kreu në vendlindje. Kishte shpreh dëshirën të bëhet mësues, kurse më vonë kishte shpreh dëshirën të bëhet kiriurg.

Pas i kreu shkollen fillore shkon në Sarajevë, ku një kohë punon si metalgdhenës në ndërmarrjen “Tito”. Shum shpejt ndrroi mendjen dhe u orientu në shkollim të mëtutjeshëm dhe niset për Beograd ku krynë shkollën industrialeushtarake në Zemun. Në APJ hynë me anë të konkursit në Akademinë ushtarake në vitin 1961. Akademinë e kryen me sukses si i gjashti në klasën e vet, ndërsa në shatator të vitit 1965 pranohët në shërbim aktiv në APJ.

Arrestimi i tijRedakto

Arestimi i tij ndodhi më 26 maj të viti 2011 arstimi i tij u bë nga Polica Serbe në një fashat Serb. Ratko Mlladiq kisht ndruar emrin. Emri i tij i ri ishte Milorad Komodiq.

Ratko Mladiqi ishte Komandat i forcave Serbe në Lufën e Bosnjës a është i akuzuar për krime Lufte nga Gjykata e Lartë e Hagës. Këtë e Ka bërë të ditur vet President i Sërbisë Boris Tadiq.

Serbia pas 7 ditve do ta transefroj Ratko Madiqin ne Gjykaten e Hagës për tu gjykat pe Krimet në Luftën e Bosnjës Gjat viteve 1992-1995 ku Ratko Mladiq akuzohe per Gjenocid ne Bosnje dhe Hercegovinë ku kishte kryer disa Masakra po me e njohura ësht ajo e Srebrenicës ku u masakruan 8.000 djem Mysliman.

DenimiRedakto

Më 22 nëntor 2017 Gjykata Ndëkomëtare e shpalli fajtor për 10 nga 11 akuza she e dënoi Ratko Mladiqin me burgim të përjetshëm.[1]

BurimeRedakto

  1. ^ Bowcott, Owen; Borger, Julian (22 nëntor 2017). "Ratko Mladić convicted of war crimes and genocide at UN tribunal". The Guardian. Marrë më 22 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)