Sarajeva

kryeqyteti i Bosnjë dhe Hercegovinës
(Përcjellë nga Sarajevë)

Sarajeva është kryeqyteti i Bosnjës dhe Hercegovinës.

Sarajeva
Grad Sarajevo
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej275.524
Emri i banorëveSarajevas/e
{{{postal_code_type}}}
71000
Faqja zyrtarewww.sarajevo.ba

Historia

Redakto
 
Vaza e Butmirëve

Arkeologët kanë gjetur se rajoni Sarajeva ka qenë i banuar vazhdimisht nga njerëzit që nga mosha neolitike. Shembulli më i mirë i një zgjidhjeje neolitike në zonën e Sarajevës është Kultura e Butmirit. Zbulimet në Butmir janë bërë në bazë të Ilixhave moderne, ditore në Sarajevë në vitin 1893 nga rrethinat nga utoritetet austro-hungareze gjatë ndërtimit të një shkolle bujqësore. Pasuria e zonës në strall ishte pa dyshim tërheqëse për njeriun e Neolitit, dhe zgjidhja duket të ketë lulëzuar. Përpunimi i përparuar i qeramikës unike, të cilat e karakterizojnë kulturën e Butmirit si një kulturë unike. Kjo ishte kryesisht përgjegjëse për Kongresin Ndërkombëtar të arkeologëve dhe antropologëve në Sarajevë në vitin 1894.

Kultura e radhës në Sarajevë ishin Ilirët. Njerëz të lashtë, të cilët konsiderohet se banonin në pjesën më të madhe të Ballkanit Perëndimor, dhe që konsiderohet si atdheu i tyre. Në këtë periudhë kishte disa vendbanime kyçe në rajon, kryesisht përreth lumit Milacka dhe në luginën e Sarajevës. Ilirët në rajonin e Sarajevës i përkisnin fisit Daesitiat, dhe që konsiderohen ndër fiset e fundit ilire në Bosnje dhe Hercegovinë që i rezistuan pushtimit romak. Disfata e tyre ndaj perandorit romak Tiberi, në vitin 9 AD shënon fillimin e sundimit romak në rajon. Romakët nuk ndërtuan dhe modernizuan shumë rajonin e Bosnjës, por kolonia romake e Aquae Sulphurae ishte vendosur pranë vendbanimit të sotëm Ilixha. Pas romakëve, gotët u vendosën në këto rajone, e pas tyre sllavët në shekullin e 7.

Ekonomia

Redakto

Sarajeva ka një industri të fortë turistik dhe u emërua nga një Lonely Planet nga top 50 "Qytetet më të mirë në Botë" në lidhje me turizmin 2006. Sports përdor objektet trashëgiminë e Olimpiadës Dimërore të vitit 1984, sidomos objektet ski në malet aty pranë e Bjelashnica, Igman, Jahorina, Trebeviç, dhe Treskavica. 600 vjet të historisë së Sarajevës, ndikuar nga të dy perandorive perëndimore dhe lindore, është edhe një tërheqje të fortë turistike. Sarajeva ka pritur udhëtarët për shekuj me radhë, sepse ajo ishte një qendër e rëndësishme tregtare gjatë osmane dhe Austro-hungareze perandorive. Shembuj të destinacione popullore në Sarajevë përfshijnë Bosne Vrelo park, katedralja Sarajevë, dhe Xhamia e Gazi Husrev-lutem-së. Turizmi në Sarajevë është e fokusuar kryesisht në aspektet historike fetare dhe kulturore. Në vitin 1981 GDP për frymë të Sarajevës ishte 133% të mesatares jugosllave.

Demografia

Redakto

Sipas regjistrimit të vitit 1991 Sarajeva ka pasur gjithsejtë: 527.049

  • Boshnjakë - 259.470 (49,23%);
  • Serbë - 157.143 (29,81%);
  • Kroatë - 34.873 (6,61%);
  • Jugosllavë - 56.470 (10,71%);
  • të tjerë, të pa përcaktuar dhe të panjohur - 19.093 (3,62%).

Kultura

Redakto
 
Sarajeva parë nga kodrat jugore

Politika

Redakto

Shiko edhe këtë

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto

Koordinatat: 43°52'N 18°25' / 43.866°N 18.416°D / 43.866; 18.416