Xhamia e mbretit Fahd (boshnjakisht: Džamija kralja Fahda) është një xhamiSarajevë, kryeqyetitin e Bosnjës dhe Hercegovinës.

Xhamia

Mbretëria e Arabisë Saudite e ka financuar ndërtimin e kësaj xhamie, e cila është aktualisht më e madhja në Ballkan. Është hapur në vitin 2000, pesë vite nga fundi i i luftës në Bosnje dhe Hercegovinë.[1]

Xhamia e mbretit Fahd do të zëvendësohet si xhamia më të madhe në Ballkan me përfundimin e ndërtimit të Xhamisë së Namazgjasë në kryeqytetit shqiptar, Tiranën.

Shih edhe Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "Alipašino B-faza" (në boshnjakisht). Medžlis IZ Sarajevo. 21 dhjetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2016. Marrë më 11 qershor 2016.