Gjenocidi i Srebrenicës ose Tragjedia e Bosnjës është një krim lufte i zbatuar në korrik të vitit 1995 në Bosnje dhe Hercegovinë, ku u vranë më shumë se 8,000[6] boshnjakë myslimanë, kryesisht burra dhe djem të moshës 12 deri 77 vjet.[7]

Masakra e Sebrenicës
Gjenocidi i Sebrenicës
Part of Lufta e Bosnjës dhe gjenocidi boshnjak
Gjenocidi i Srebrenicës is located in Earth
Gjenocidi i Srebrenicës
Gjenocidi i Srebrenicës (Earth)
EmriMasakr u Srebrenici / Масакр у Сребреници
Genocid u Srebrenici / Геноцид у Сребреници
VendndodhjaSrebrenica, Bosnja dhe Hercegovina
Koordinatat44°06′N 19°18′E / 44.100°N 19.300°E / 44.100; 19.300
Data11 korrik 1995 - 22 korrik 1995
ShënjestraBurra dhe djem boshnjak
Lloji i sulmitSulm ushtarake, vrasje masive, spastrimi etnik, gjenocid
Vdekje8,372[1]
Autorët
MotiviNdjenja antiboshnjake, irredentizmi serb, spastrimi etnik, Islamofobia, Serbizimi
Varri i një djaloshi 13-vjeqar

Gjenocidi është zbatuar në rajonin e Srebrenicës nga Ushtria e Republikës Serbe (VRS) nën udhëheqjen e gjeneralit Ratko Mlladiq, duke përfshirë njësinë paraushtarake "Škorpioni" (sq. Akrepat), e cila ishte pjesë e Ministrisë së punëve të brendshme të Serbisë,[8][9] si dhe disa qindra vullnetarë grekë dhe rusë.[10][11]

Gjykata Ndërkombëtare e Hagës ka marrë vendimin që masakra e Srebrenicës të njihet si gjenocid (popullvrasje)

Shih edhe këtë Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

Referime Redakto

 1. ^ "Victims of the Srebrenica Massacre" (në anglisht). The Polynational War Memorial. Marrë më 2 shkurt 2022.
 2. ^ "Tribunal Update: Briefly Noted". Institute for War & Peace Reporting (në anglisht). 18 mars 2005. TU No 398. Marrë më 4 maj 2017.
 3. ^ "Paramilitaries Get 15–20 Years for Kosovo Crimes". Balkan Investigative Reporting Network (në anglisht). 19 qershor 2009. Marrë më 19 prill 2017.
 4. ^ Sunter, Daniel (5 gusht 2005). "Serbia: Mladic "Recruited" Infamous Scorpions" (në anglisht). Institute for War and Peace Reporting. Marrë më 30 prill 2017.
 5. ^ Williams, Daniel. "Srebrenica Video Vindicates Long Pursuit by Serb Activist". The Washington Post (në anglisht). Marrë më 26 maj 2011.
 6. ^ "Potocari Memorial Center PRELIMINARY LIST of Missing Persons from Srebrenica '95" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2014. Marrë më 11 korrik 2015.
 7. ^ Facts about Srebrenica
 8. ^ Williams, Daniel. "Srebrenica Video Vindicates Long Pursuit by Serb Activist". The Washington Post (në anglisht). Marrë më 26 maj 2011.
 9. ^ "ICTY – Kordic and Cerkez Judgement – 3. After the Conflict" (PDF) (në anglisht). Marrë më 11 korrik 2012.
 10. ^ Norman M. Naimark (2011). Memories of Mass Repression: Narrating Life Stories in the Aftermath of Atrocity (në anglisht). Transaction Publishers. Marrë më 4 gusht 2013., str. 3.
 11. ^ "Greece faces shame of role in Serb massacre" (në anglisht). The Guardian. 5 janar 2013.