Revuq është një vendbanim në komunën e Besianës, Kosovë. Fshati përmendet në vitin 1455 dhe kishte 31 shtëpi. Shtrihet në veriperëndim të Kërpimehut dhe në veri të qytezës së Podujevës, me një largësi prej rreth 11 km. Revuçi është fshat më tepër malor. Ketu jetojnë shqiptarët vendas dhe muhaxhirët.[1]

Revuq
Fshat
Vendndodhja
Revuq is located in Kosova
Revuq
Revuq
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Besianë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 59′ 21″ Veri

21° 7′ 44″ Lindje

Shih dhe këtëRedakto

  1. ^ Uka, Sabit (1994). Dëbimi - i shqiparëve nga sanxhaku i Nishit dhe vendosja e tyre në Kosovë. Prishtinë. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto