Ribera d'Ebre është komarka (qark) në provincën Tarragona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 22925 banorë (2009), dhe një sipërfaqe prej 825.3 km2.

Ribera d'Ebre
Komarka (qark)
Stema_figura
Stema
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Tarragona
Komuniteti Autonom  Katalonja
Kryeqyteti Móra d'Ebre
Komuna më e madhe Móra d'Ebre
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 825.3 km2
Popullsia 22925 banorë (2009)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Faqja Zyrtare Official website

Lista e komunaveRedakto

Ascó, Benissanet, Flix, Garcia, Ginestar, Miravet, Móra d'Ebre, Móra la Nova, La Palma d'Ebre, Rasquera, Riba-roja d'Ebre, Tivissa, La Torre de l'Espanyol, Vinebre

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto