Ribera d'Ebre është komarka (qark) në provincën Tarragona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 22925 banorë (2009), dhe një sipërfaqe prej 825.3 km2.

Ribera d'Ebre
Location of Ribera d'Ebre
Popullsia
 • Gjithsej22.925
Faqja zyrtareFaqja zyrtare

Lista e komunave

Redakto

Ascó, Benissanet, Flix, Garcia, Ginestar, Miravet, Móra d'Ebre, Móra la Nova, La Palma d'Ebre, Rasquera, Riba-roja d'Ebre, Tivissa, La Torre de l'Espanyol, Vinebre

Referimet

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto