Roberto Benigni lindi më 27 tetor 1952Manciano La Misericordia te Castiglion Fiorentino, Toskana, Itali. Është një aktor italian i filmit dhe televizionit. Ka fituar edhe një Oskar për rolin kryesor për filmin La vita è bella.

Roberto Benigni

Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.