Romain Rolland (Clamecy, 29 janar 1866 - Vezelay, 30 dhjetor 1944), romansier, dramaturg dhe muzikolog francez.

Romain Rolland Nobel prize medal.svg
Romain Rolland.jpg
Ditëlindja:29 janar 1866
Vendlindja:Clamecy,Franca Franca
Ditëvdekja:30 dhjetor 1944
Vendvdekja:Vezelay Francë
Kombësia:Franceze

Ka shkruar shumë punime për muzikë dhe muzicientë, ndërsa në qendër të interesit të tij ishte Ludwig van Beethoven. Ka shkruar romane biografike për njerëz të njohur. Me acarimin e ngjarjeve politike në Evropë, më shumë anon kah e majta dhe deklaron se është përkrahës i komunizmit. Ka lënë një korespodencë të madhe me Tolstojin, Gandhin, Gorkin, Rilken, Zweigun dhe shumë bashëkohanikë të famshëm. Është fitues i Çmimit Nobel për Letërsi për vitin 1915.

VepraRedakto

  • "Muzicientët e së kaluarës"
  • "Jeta e Beethovenit"
  • "Tolstoji"
  • "Jean Christophe"
  • "Zemra e thyer"

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Romain Rolland – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale