40°33′N 20°21′E / 40.55°N 20.35°E / 40.55; 20.35

link={{{të çon}}}

Rrethi i Pogradecit është një nga 36 rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun e Korçës. Rrethi i Pogradecit ka 61 530 banorë [1], një sipërfaqe prej 725 km² dhe kryeqendër Pogradecin.

Ndarja administrative

Redakto

Rrethi i Pogradecit përbëhet nga një bashki dhe shtatë komuna që janë:

Vendbanime tjera të njohura në këtë rreth janë:

Shiko edhe

Redakto  1. ^ "Hartë interaktive me të dhënat vendore të censusit 2011". Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2016. Marrë më 25 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)