Ruslana

këngëtare ukrainase


Ruslana Lyschytschko (ukranisht Руслана Лижичко/Ruslana Lyschytschko ; rusisht Руслана Лыжичко/Ruslana Lyschitschko, sipas rishkrimit angleze shkruhet më së shumti Ruslana Lyzhychko apo Ruslana Lyzhichko) lindi më 24 maj 1973Lemberg. Është një këngëtare, kërcimtare, producente dhe kompozitore ukrainase.

Rus logo.jpg
Ruslana Eurovision 2005 final.jpg
Informacione
EmriRuslana Stepanivna Lyzhychko
Pseudonim(e)Ruslana
Lindja24 maj 1973
Flag of Ukraine.svg Lviv, Ukrainë
PrejardhjaFlag of Ukraine.svg Ukrainë
ZhanriPop, Dance, Ethno, Drum 'n' Bass, Electronica, Drive, Rock, House, Balladë, Pop rock
Profesion(e)Këngëtare
valltare
producente
kompozitore
përçuese
politikane
pianiste
LabelEMI
Comp Music
Luxen Studio
Sony BMG
Instrument(e)vokal, piano, daulle, tastierë, kitarë, trumbetë
Vite aktiv1996
Webfaqja
Ruslana.ua

Ruslana fitoi Eurovision Song Contest 2004Stamboll me titullin Wild Dances me 280 pika.

Lidhje të jashtmeRedakto

  Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.