Sagunto është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Camp de Morvedre, të provincës Valencia, në Komunitetin e Valencias. Sagunto ka 65005 banorë (2014), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 132 km2.

Sagunto
Spanjisht : Sagunt
Komunë
noform
Stema_figuraBandera de Sagunt.svg
Vendndodhja
Sagunto is located in Spanjë
Sagunto
Sagunto

Koordinatat: 39°40′35″V 0°16′24″P / 39.67639°V 0.27333°P / 39.67639; -0.27333

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Komuniteti i Valencias
Provinca Valencia
Qarku Camp de Morvedre
Kryetari i Bashkisë Sergio Muniesa (2014)
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 132 km2
Lartësia 49 m (m.n.d.)
Popullsia 65005 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi Before 219 BC
Vendasit Saguntí, saguntina
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 46500, 46520, 46529
Koordinatat 39° 40′ 35″ Veri

0° 16′ 24″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.sagunto.es

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto